Poznań

Poznań. Nocna seria zdarzeń drogowych

Poznań. Nocna seria zdarzeń drogowych

Od ostatniego tragicznego wypadku na ul.Bolesława Krzywoustego w Poznaniu, w którym zginął jeden z kierowców, a 3 osoby zostały ciężko ranne, minęło zaledwie 11 dni (pisaliśmy o nim tutaj). Niestety, wczorajszej nocy na poznańskim Franowie doszło do kolejnych groźnych zdarzeń drogowych, w których poszkodowane zostały 2 osoby.

Informację o pierwszym zdarzeniu podało Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania, około godziny 22:00 na nitce w kierunku centrum, tuż przed zjazdem na Szczepankowo zderzyły się dwa samochody osobowe oraz autobus. Prawdopodobnie jeden z pojazdów poruszał się w kierunku Kórnika, przeciął pas zieleni, ściął latarnię oświetleniową i zderzył się z pojazdami jadącymi w przeciwnym kierunku (portal Wieści z Okolicy podaje, że kierowca chciał uniknąć potrącenia pieszego, który przechodził przez drogę w niedozwolonym miejscu). Na skutek zdarzenia zdarzenia poszkodowane zostały 2 osoby, które przewieziono do szpitala. Na miejscu zdarzenia działały zastępy PSP z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 6 i 7, zastęp OSP Poznań-Krzesiny, Zespoły Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego oraz Policja. Jak informuje na stronie internetowej JRG nr 6, działania strażaków skupiły się na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, uwolnieniu osoby poszkodowanej z jednego z pojazdów, odłączeniu akumulatorów oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych.

W momencie, kiedy nasz reporter dotarł na miejsce wypadku, sytuacja była opanowana, a na miejscu zdarzenia swoje czynności prowadzili głownie funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Zmieniło się to jednak w ciągu kilku minut, kiedy to na oczach wszystkich obecnych na miejscu zdarzenia, na przeciwległym pasie ruchu (kier. Kórnik) zderzyły się kolejne dwa pojazdy osobowe. Prawdopodobnie jeden z kierujących mógł zagapić się na wcześniej powstały wypadek, nie zauważyć policjantów kierujących ruchem, na skutek czego najechał na tył innego samochodu. Obecne na miejscu służby natychmiast podjęły działania ratownicze - zabezpieczono miejsce zdarzenia (całkowicie wstrzymano ruch w obie strony), odłączono akumulatory w pojazdach oraz udzielono Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy osobie poszkodowanej. Po przybyciu na miejsce kolejnego zdarzenia ZRM WSPR Poznań, okazało się, że na skutek tego zdarzenia nikt nie odniósł poważnych obrażeń, a służby mogą przystąpić do uprzątnięcia miejsca kolizji.

Jak informowało CZKMP, utrudnienia w miejscu wypadków trwały do godziny 00:30 (kier. Kórnik) oraz do godziny 1:40 (kier. centrum). W tym czasie kierowcy musieli korzystać z objazdów wyznaczonych m.in. autostradą A2 oraz Szczepankowem. Na miejscu zdarzenia działała też Pomoc Drogowa EuroHol Poznań oraz załoga Straży Miejskiej Miasta Poznania, która zabezpieczała miejsce zdarzenia, kierowała ruchem oraz informowała kierowców o dostępnych objazdach.

Potrzebne bariery ?
Mieszkańcy oraz kierowcy poruszający się przez Franowo mówią o konieczności montażu barier energochłonnych na pasie rozdziału/zieleni w ciągu ul.Bolesława Krzywoustego. Mogłoby one zapobiegać sytuacji, kiedy to pojazdy wpadają na przeciwny pas ruchu i powodują groźne zdarzenia. Między innymi takie, jak poniższe.

Nie bądź "apaczem" !
Ta zabawna nazwa dotycząca poważnego problemu, została wymyślona przez jednego z byłych Komendantów Komisariatu Autostradowego Policji w Krakowie, który mianem ,,apaczów" określał osoby jadące samochodem, niezachowujące szczególnej ostrożności lub utrudniające ruch przy miejscu wypadku, celem obejrzenia zdarzenia zza okna samochodu. Takie zachowanie w najlepszym przypadku może prowadzić do utrudniania ruchu oraz powstania korków (najlepiej widać to podczas zdarzeń na autostradzie), a w najgorszym do powstania kolejnego wypadku. Przejeżdżając koło miejsca wypadku, na którym działają już służby ratownicze, zachowajmy szczególną ostrożność, dostosujmy prędkość do warunków na drodze, nie tamujmy ruchu.

remiza998 750 100px

florian maly

Galeria

Łukasz Jachimowicz