Karta ratownicza skraca akcję aż o 30%

Karta ratownicza skraca akcję aż o 30% 

Wczoraj w Jednostce Ratowniczo Gaśniczej nr 10 w Warszawie odbyła się inauguracja akcji "Karta ratownicza w pojeździe". Współorganizatorami przedsięwzięcia są Państwowa Straż Pożarna, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i Związek Dilerów Samochodów. Od środy karty są dostępne w internecie, a także bezpłatnie w punktach dealerskich i serwisowych na terenie kraju i w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych.

Czym jest karta ratownicza („rescue sheet”)? „To zestandaryzowana informacja, która na karcie papierowej w formacie A4 przedstawia schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów. Pozornie zwykła kartka papieru wożona w samochodzie pozwala często skrócić czas akcji ratowniczej o 30 procent, o 6 – 9, często decydujących, minut. Pozornie zwykła kartka papieru może uratować Ci życie.” -czytamy na stronie internetowej akcji.

Sam wielokrotnie podczas akcji ratowniczej miałem problem z odnalezieniem akumulatora w aucie. W zależności od marki czy modelu zasilanie w pojeździe może znajdować się m.in. pod maską, siedzeniem kierowcy, fotelem pasażera czy w bagażniku. Dzięki karcie ratowniczej pozornie banalna rzecz może zostać rozwiązana w ciągi kilku sekund.

W 2013 roku straż pożarna interweniowała przy blisko 50 tys wypadkach, w kilku tysiącach musiał być użyty sprzęt hydrauliczny aby uwolnić z niekształconej karoserii pojazdu osoby poszkodowane. Coraz to nowocześniejsza konstrukcja, wzmocnienia i systemy bezpieczeństwa pojazdu stają się dla służb ratowniczych nie lada wyzwaniem podczas działań. „Na drogach jeździ setki modeli samochodów i każdy jest inaczej skonstruowany. Karoserie samochodów mają wzmocnienia, które są bardzo różnie umiejscowione. Gdy nożyce natkną się na takie wzmocnienie – pękają.” - czytamy na kartaratownicza.pl. Dzięki opracowaniu europejskiego systemu karty ratowniczej akcja może zostać skrócona aż o 30%, a co za tym idzie wzrasta też skuteczność.

„Karta ratownicza w zestandaryzowanym formacie A4 przedstawia rzut z góry i boku pojazdu z zaznaczonymi elementami wzmocnień karoserii, umiejscowienia zbiornika na paliwo, poduszek powietrznych, pirotechnicznych napinaczy pasów, generatorów gazu, jednostki sterującej, akumulatora.” - informują organizatorzy akcji.

Odpowiednią dla modelu samochodu kartę należy umieścić w osłonie przeciwsłonecznej kierowcy. Dodatkowo, aby służby ratownicze wiedziały, że w samochodzie znajduje się taka karta należy nakleić, od wnętrza pojazdu w lewym dolnym rogu szyby od strony kierowcy, specjalną naklejkę informacyjną. Pamiętajcie gdy tylko zobaczycie taką grafikę, zacznijcie od przeanalizowania karty ratowniczej. Pomoże Wam w skróceniu i skuteczności akcji ratowniczej.

Punkty wydawania oraz wzory kart ratowniczych znajdziecie na stronie akcji pod adresem: http://kartyratownicze.pl/ .

W kolejnym materiale zaprezentujemy Wam karty ratownicze jakie występują w samochodach poruszających się po Polsce w formie graficznej.

Na podstawie kartyratownicze.pl; kgpsp.gov.pl; zdjęcia: kartyratownicze.pl oraz Strazacki.pl

Strażacki.pl

Czytaj również