StrażakOSM: Mapa hydrantów oraz pikietażu dróg

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

StrażakOSM: Mapa hydrantów oraz pikietażu dróg 

StrażakOSM to idealna aplikacja dla mobilnych strażaków, którą można wykorzystać podczas działań ratowniczo - gasniczych. Wystarczy mieć telefon z działającym odbiornikiem GPS aby sprawdzić gdzie w okolicy znajduje się hydrant. Mapa zawiera również pikietaż dróg – bardzo przydatna opcja podczas zdarzeń na drogach. Co ciekawe każdy ma możliwość naniesienia nowych hydrantów oraz pikietażu na mapę.

 

Aplikacja mobilna StrażakOSM to narzędzie niezbędne w pozyskiwaniu specjalnych danych dla projektu OpenStreetMap. Dzięki aplikacji można w prosty i intuicyjny sposób zbierać informacje o położeniu geograficznym hydrantów z podziałem na ich rodzaje i typy oraz słupków kilometrowych dróg krajowych, wojewódzkich, ekspresowych i autostrad.

Zebrane dane przesyłane są do serwera AbakusOSM, gdzie po weryfikacji i moderacji zostają dodane do bazy danych projektu OpenStreetMap. Aplikacja udostępnia także panel mapy, na którym dzięki aktualnemu widokowi pozycji własnej oraz mapy okolicy można weryfikować istniejące w bazie dane hydrantów i słupków kilometrowych.

AbakusOSM to serwer map cyfrowych przygotowany i utrzymywany przez firmę Abakus Systemy Teleinformatyczne Sp. z o.o.  Serwer ten wykorzystuje dane projektu OpenStreetMap i udostępnia w ten sposób mapę Polski dla aplikacji Mapa-ST w systemie SWD-ST oraz dla aplikacji mobilnej TerminalST.

OpenStreetMap (skrótowo OSM) to globalny projekt mający na celu stworzenie darmowej, dokładnej oraz swobodnie dostępnej mapy świata. Co najważniejsze, mapa ta może być edytowana przez każdego, przez co nazywana jest także kartograficznym odpowiednikiem Wikipedii.

Aplikacja StrażakOSM dostępna jest w Sklepie Play pod nazwą “StrażakOSM“. Do prawidłowej pracy aplikacji konieczny jest prawidłowo działający odbiornik GPS w telefonie. Aplikacja posiada dwa ekrany podstawowe – jeden służący do zbierania hydrantów, drugi do zbierania pikietażu. Trzeci ekran aplikacji to podgląd na mapę serwera AbakusOSM.

Do zbierania danych o hydrantach dedykowany jest pierwszy z podstawowych ekranów aplikacji.

W celu dodania nowego hydrantu najpierw należy wybrać jego typ oraz średnicę. Aplikacja umożliwia dodawanie za pomocą przycisków hydrantów naziemnych i podziemnych o średnicach 80 i 100 oraz naściennych o średnicach 25 i 52. Jeśli chcemy dodać hydrant o innej średnicy wybieramy przycisk “… inny” i w pojawiającym się polu podajemy średnicę. Punkty czerpania wody oraz suche hydranty dodawane są bez podawania średnicy. Po wybraniu przycisku “Inny” do bazy zostanie dodany hydrant bez określenia jego typu oraz średnicy. Jeśli znamy numer hydrantu podajemy go w polu “Numer ref:”. W ten sposób przygotowany zestaw danych dodajemy za pomocą przycisku Dodaj, istnieje również możliwość podania pozycji relatywnej hydrantu (zatoczka, jezdnia, pas zieleni lub chodnik).

Zbieranie pikietażu dróg możliwe jest za pomocą drugiego podstawowego ekranu aplikacji.

W celu przygotowania aplikacji do dodawania kolejnych słupków pikietażowych musimy najpierw podać typ drogi wybierając go z zestawu tabliczek powyżej słupka, następnie podświetlone zostanie okno w górnej części słupka na ekranie w którym podajemy numer drogi, po czym podświetlone zostanie okno na środku słupka, w którym ustawiamy numer kolejnego słupka pikietażu, który będziemy mijali. Po dojechaniu do właściwego słupka wybieramy “Dodaj” po czym za pomocą przycisków ‘+’ i ‘-’ ustawiamy jaki numer będzie miał kolejny słupek, który będziemy mijali (numeracja rosnącą lub malejąco). Po minięciu kolejnego pełnego słupka znów przyciskamy “Dodaj”. Od tej pory aplikacja powinna zapamiętać czy przemieszczamy się w kierunku rosnącym czy malejącym i automatycznie będzie zmieniała numery kolejnych słupków, pozostaje nam tylko wybierać “Dodaj” przy mijaniu każdego kolejnego pełnego słupka i ewentualnie kontrolować czy kolejny numer wybrany przez aplikację jest prawidłowy.

Trzeci ekran aplikacji pozwala na weryfikację na mapie serwera Abakus OSM czy słupki pikietażowe lub hydranty, które mamy zamiar dodawać nie zostały już wcześniej dodane do mapy.

Przesyłanie danych do serwera AbakusOSM

Aplikacja w ramach swojego działania tworzy pliki *.osm, które zapisuje na karcie SD telefonu. Pliki te można dodać do mapy własnoręcznie za pomocą narzędzi do edycji mapy OSM, lub przesłać do naszego serwera. Przed  przesłaniem plików aplikacja poprosi o podanie danych kontaktowych, które pozwolą na weryfikację poprawności przesłanych plików i dadzą pracownikom możliwość kontaktu z osobą zbierającą dane w razie jakichkolwiek wątpliwości. Po przesłaniu plików na serwer należy również przysłać maila na adres , który w treści będzie zawierał informacje:

  • kiedy dane zostały przesłane

  • jaki zakres danych powinien znajdować się w przesłanych plikach (np. Pikietaż drogi numer 23)

  • Kiedy dane były zbierane (31 luty, między godziną 15 a 18)

Oraz prośbę o dodanie danych do bazy projektu OpenStreetMap (taka prośba to wymaganie licencyjne projektu OSM).

Przesyłając dane na serwer należy mieć na uwadze, że proces weryfikacji i dodawania danych do projektu nie jest w żaden sposób zautomatyzowany, a wykonują go ręcznie pracownicy lub członkowie społeczności OSM, dlatego nie należy się spodziewać że dane zaraz po przesłaniu do serwera pojawią się na mapie. Proces ten najczęściej zamyka się w 24-48h od przesłania, nie mniej w szczególnych przypadkach może przedłużyć się do kilku dni.

Pełną instrukcję aplikacji StrażakOSM można znaleźć pod adresem: http://mapa.abakus.net.pl/blog/?page_id=280

 {rsmediagallery tags="20140521_strazakosp_mapa_hydrantow_oraz_pikietazu_drog"}

Materiał oraz zdjęcia dzięki uprzejmości AbakusOSM.

Drukuj E-mail