Srebrna Góra wtorek, 17 października 2017

Międzynarodowe ćwiczenia strażaków na Srebrnej Górze

Międzynarodowe ćwiczenia strażaków na Srebrnej Górze

14 października br. na terenie Budzowa i Srebrnej Góry w powiecie ząbkowickim odbyły się międzynarodowe ćwiczenia strażaków. Uczestniczyły w nich jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy Stoszowice, jednostka OSP z pobliskich Ostroszowic, THW Berlin Lichtenberg, Hasici Czeskie Skalice i Hasici Orlickie Zahori.

Od godziny 11-nastej uczestnicy zmagali się z trzema zadaniami, które były realizowane przez wyznaczone jednostki. Dotyczyły one m.in.: stabilizacji pojazdów i użycia narzędzi hydraulicznych celem wykonania dostępu do osób uwięzionych w autach, prac na wysokościach i technik alpinistycznych oraz zasad kierowania ruchem kołowym i zabezpieczenia miejsca prowadzonych działań ratowniczych.

Główne założenie ćwiczeń miało miejsce na twierdzy w Srebrnej Górze. Przygotowano tam dwa epizody, do których realizacji wykorzystano zespoły ratownictwa medycznego. Pierwsze z zadań to wypadek paralotniarza, który w wyniku silnego wiatru został zniesiony i spadł na teren fortu. Poszkodowany zawisł na drzewie. Zadaniem strażaków była ewakuacja rannego, udzielenie Kwalifikowanej Pomocy Przedmedycznej oraz zabezpieczenie miejsc wypadku i wsparcie dalszych działań w momencie przyjazdu na miejsce karetki pogotowia ratunkowego.

W drugim zadaniu zaangażowano wszystkie siły i środki biorące udział w manewrach. Scenariusz tego ćwiczenia zakładał wybuch w kazamatach twierdzy. Zdarzenie z uwagi na dużą ilość osób poszkodowanych zakwalifikowano jako masowe. Zastosowano tu podział funkcji i obowiązków wśród strażaków z Polski i gości z berlińskiego THW, którzy przejęli dowodzenie nad działaniami. Wewnątrz podziemi panowała ciemność, a poszkodowani byli uwięzieni pod różnymi przedmiotami. Strażacy mieli za zadanie odszukać rannych, wykonać dostęp do nich i ewakuować ich ze strefy niebezpiecznej. Ewakuowani byli transportowani do namiotu pneumatycznego KP PSP Ząbkowice Śląskie, gdzie odbywała się ich segregacja według TRIAGE i dalsze postępowanie przedszpitalne. Po ewakuacji wszystkich poszkodowanych ratownicy dokładnie przeszukali pomieszczenia fortu i podziemia. Znaleźli oni dwie osoby, które w wyniku szoku uciekły na tarasy widokowe.

Po zakończeniu ćwiczenia odbyło się podsumowanie, w którym organizatorzy podziękowali instytucjom, osobom i sponsorom zaangażowanym w organizacje ćwiczeń.

remiza998 750 100px

baner 750px x 100px bombeczka

florian maly

Galeria

Kamil Czereba /Strazacki.pl

kalendarze strażackie