Kraj

Jak zachować się na wypadek burzy i silnego wiatru

Jak zachować się na wypadek burzy i silnego wiatru

W ostatnich dniach dotarło do naszego kraju ciepłe powietrze. Wraz z poprawą pogody, zjawiskiem towarzyszącym będą coraz częściej pojawiające się burze i silne wiatry. Niebezpiecznych zawisk w ostatnich dniach jest coraz więcej. Niestety przynoszą one również ofiary śmiertelne. Tak było wczoraj gdzie zgnięły dwie osoby porażone piorunem. Prezentujemy Wam krótki poradnik, z którym warto się zapoznać. Wszak w wielu przypadkach, gwałtowne burze mogą być poważnym zagrożeniem nawet dla naszego zdrowia i życia.

Na początek musimy zadać sobie pytanie - czym jest burza i jak powstaje?

Wyjaśniając najprościej jak się da, burza jest zjawiskiem atmosferycznym w którym występują intensywne opady deszczu lub deszczu i gradu, którym towarzyszą wyładowania atmosferyczne i nierzadko silny wiatr.

Gdy na niebie zobaczymy rozwój dużych gęstych chmur burzowych, o wysokości 10 - 16 km, i szerokości około 8 km, a także poczujemy wilgotny, chłodny wiatr, możemy być właściwie pewni, że zbliża się burza.

Powietrze w górnych warstwach atmosfery jest o wiele zimniejsze niż przy powierzchni Ziemi. Ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego i unosi się do góry. W trakcie wznoszenia powietrze się rozpręża oraz ochładza. Wznoszące się powietrze w trakcie rozprężania staje się chłodniejsze od otoczenia, jego ciężar zwiększa się, a co za tym idzie - opada na dół.

Gdy powietrze zawiera dużo pary wodnej, w miarę ochładzania, zawarta w nim para się skrapla. Przy kondensacji, wydziela się dużo ciepła. Uwalniające się ciepło powoduje, że powietrze wilgotne stygnie wolniej i jest stale cieplejsze, a więc lżejsze od otoczenia. W tym właśnie przypadku powietrze bardzo gwałtownie wznosi się do góry i osiąga wysokość około 16 km – tutaj temperatura jest bardzo niska (około -60 °C). Następnie powstają tzw. pioruny (które mogą mieć długość kilkudziesięciu kilometrów), rozlega się grzmot i spada ulewny deszcz.

Piorun jest wyładowaniem elektrycznym o bardzo dużym natężeniu, które przenosi w kierunku ziemi ujemne ładunki elektryczne, tworząc po drodze rozgałęzioną ścieżkę. Poszczególne gałęzie ścieżki rosną i w końcu jedna z nich osiąga punkt na Ziemi sprowadzając ładunki ujemne. Teraz wyjątkowo jasne wyładowanie zaczyna biec w górę tym samym kanałem i przenosi ono do chmury cząsteczki dodatnie, zwane powrotnymi. Potem następują kolejne wyładowania wstępne oraz powrotne, które wykorzystują ten sam zjonizowany kanał. Cały ten proces powtarzany jest kilkakrotnie w ciągu ułamka sekundy, dopóki ładunki w chmurze nie zostaną zneutralizowane. Grzmot, jaki towarzyszy błyskawicy jest skutkiem gwałtownego rozgrzania powietrza, który rozchodzi się w postaci fali dźwiękowej słyszanej przez ludzi.
Jak zachować się podczas takich zjawisk? Spróbujmy w kilku punktach zebrać podstawowe informacje, które mogą Wam pomóc:

• Jeżeli nie musimy, nie wychodzimy z domu.
• Nie parkujemy pod drzewami lub innymi wysokimi instalacjami.
• Podczas jazdy samochodem należy zachować szczególną ostrożność. Gdy nie mamy możliwości schronienia się, samochód zatrzymajmy w miejscu niezalesionym, bez wysokich konstrukcji na najbliższym terenie.
• Gdy burza zaskoczy nas podczas spaceru, nie chowamy się pod drzewami i innymi wysokimi konstrukcjami.
• Podczas przebywania nad wodą należy bezzwłocznie opuścić kąpielisko i schronić się w bezpiecznym miejscu. Pamiętaj o zabezpieczeniu sprzętu pływającego!
• Unikajmy otwartej przestrzeni, jako schronienie możemy wykorzystać różnego rodzaju zagłębienia terenu (wąwóz, rów itp.).
• Nie dotykamy metalowych przedmiotów.
• Nie używajmy telefonu komórkowego na otwartej przestrzeni.
• Po zamknięciu drzwi i okien nie oglądaj burzy, odsuń się od otworów okiennych.
• Wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe.
• Usuń przedmioty z balkonu, tarasów itp. , które mogą zostać porwane przez wiatr.
• Śledź prognozę pogody (np. ostrzeżenia na naszym portalu).
• Zabezpiecz się w wodę, pożywienie, leki oraz sprzęt oświetleniowy.
• Gdy sytuacja pogodowa jest bardzo groźna, najlepiej schować się w piwnicy, przy ścianie nośnej, daleko od otworów okiennych.
• Jeśli w wyniku burzy lub silnego wiatru dojdzie do poważnych uszkodzeń Twojego domu bądź obrażenia odniosą ludzie – nie zawahaj się zaalarmować odpowiednich służb ratunkowych!

Pamiętajmy, jeśli między błyskiem a grzmotem upłyną trzy sekundy, burza jest od nas w odległości jednego kilometra.

Strażacki.pl

W ostatnich dniach dotarło do naszego kraju c

Galeria

Czytaj również