Ryki/Puławy

Ćwiczyli ratownictwo na lodzie

Ćwiczyli ratownictwo na lodzie
Etykiety ćwiczenia - OSP - PSP - puławy - ratownictwo - ratownictwo lodowe - ryki - straż

Funkcjonariusze PSP z Komend Powiatowych w Puławach i Rykach organizowali w minionym tygodniu szkolenia w zakresie ratownictwa na skutych lodem zbiornikach wodnych, w których uczestniczyli również druhowie z wybranych OSP KSRG z obu powiatów.

Zbliżające się wówczas ferie zimowe w województwie lubelskim (16-29.01) były świetną okazją do przeprowadzenia ćwiczeń szkoleniowych w zakresie ratownictwa lodowego. Coprawda tego typu wypadki z udziałem ludzi w naszym regionie są rzadkością, to nie brakuje jednak przykładów skrajnej nieodpowiedzialności, czy też głupoty. Niejednokrotnie ślizgawka na zamarzniętym stawie jest najlepszym miejscem na spędzenie wolnego czasu przez dzieci czy młodzież. W takich okolicznościach nietrudno o tragedię.

Gdy już dojdzie do takiego wypadku niezbędną okazuje się być interwencja strażaków. Aby była skuteczna potrzebny jest specjalistyczny sprzęt oraz szkolenia. Takie jak te, które w czwartek i piątek (12,13.01) prowadzili strażacy z komend powiatowych PSP w Puławach i Rykach.

W Puławach ćwiczenia przeprowadzono w dwóch turach, tj. w czwartek i piątek. Strażacy – tradycyjnie – ćwiczyli na łasze wiślanej za Pałacem Marynki przy ulicy Kazimierskiej w Puławach. Oprócz strażaków z KP PSP do udziału zaproszono poraz pierwszy druhów z jednostek OSP KSRG, które posiadają na swoim wyposażeniu sprzęt do ratownictwa wodnego i lodowego, w tym szczególnie: sanie wodno-lodowe, kamizelki wypornościowe i kombinezony do pracy w wodzie. Przećwiczono również wykorzystanie drabin przęsłowych, trapu pneumatycznego, rzutek oraz bezprzyrządowe techniki ratownicze. Ćwiczenia praktyczne na łasze wiślanej poprzedzone były prelekcją. W roli obserwatorów uczestnikami byli strażacy z ZSP Grupy Azoty „PUŁAWY” S.A.

Z kolei w Rykach ćwiczenia z udziałem strażaków PSP i OSP przeprowadzono w czwartek. Najpierw uczestnicy ćwiczeń spotkali się w Komendzie Powiatowej PSP w Rykach, gdzie odbyła się krótka prelekcja poświęcona organizacji ratownictwa wodnego i prowadzenia działań ratowniczych na zamarzniętych akwenach.

Miejscem szkolenia praktycznego był Staw Bogusze zlokalizowany przy ulicy Lubelskiej w Rykach. Tutaj strażacy z JRG KP PSP w Rykach i OSP KSRG deklarujących chęć specjalizowania się w ratownictwie wodnym mieli okazję zapoznać się z posiadanym sprzętem i przećwiczyć podejmowanie osób poszkodowanych z wykorzystaniem klasycznych sani wodno-lodowych oraz pneumatycznych, w które wyposażona jest OSP Dęblin-Masów.

Strażacki.pl

Etykiety ćwiczenia - OSP - PSP - puławy - ratownictwo - ratownictwo lodowe - ryki - straż