Ściąga: Czym jest pożar?

Ściąga: Czym jest pożar?

Zaczynamy nasz cykl krótkich artykułów (tzw ściąg). Publikowane materiały w dziale Ściąga podzielone będą na podstawowe kategorie: Taktyka działań gaśniczych, Taktyka działań ratowniczych, Wyposażenie techniczne oraz wszystko inne co nie pasuje do tych działów. Trzeba na wstępie zaznaczyć, że będą to materiały krótkie i treściwe bez zbędnego lania wody. Ważne żeby najważniejsze informacje szybko znaleźć zarówno za pomocą komputera czy smartfona. Do tego wystarczy nasza portalowa wyszukiwarka.

Zaczynamy od podstaw, a dokładniej od pożaru. Czym właściwie jest pożar?

W zależności od źródła (internet, książki), pożar to niekontrolowany proces spalania materiałów organicznych i nieorganicznych w miejscu do tego nie przeznaczonym rozprzestrzeniającym się w sposób niekontrolowany, powodującym zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz straty materialne. Warunkiem zapoczątkowania pożaru jest istnienie tzw. trójkąta spalania lub czworokąta spalania (w zależności od źródeł). Aby ów trójką (czworokąt) mógł istnieć muszą zaistnieć odpowiednie warunki do podtrzymania tego procesu czyli:

-materiał palny (prawie wszystko co nas otacza),

-utleniacz (tlen zawarty w powietrzu),

-bodziec energetyczny (iska, płomień, promieniowanie cieplne itd.),

-wolne rodniki (przy czworokącie spalania).

Aby zlikwidować pożar musimy usunąć jeden element z układanki!!

W następnym materiale pochylimy się nad podziałem grup pożarów ze względu na materiał.

Foto ilustrowane Sebastian Komorowski ratownicza.net

Strażacki.pl

Zaczynamy nasz cykl krótkich artykułów (tzw ściąg). Publikowane materiały w dziale Ści

Galeria

https://diponegoro-pahlawan.perpusnas.go.id/slot-gacor/ http://www.pssp.ru/ Slot88 https://www.hettstedt.de/ http://maebashi-cci.or.jp/ Slot Dana Slot77 https://rguts.ru/ Visitorbet