Poznań

Kolejne pożary mieszkań w Poznaniu

Kolejne pożary mieszkań w Poznaniu


Jedna osoba poszkodowana oraz jedna ofiara śmiertelna, to bilans dwóch ostatnich pożarów mieszkań, do których doszło na Jeżycach i Ratajach na początku bieżącego tygodnia oraz w końcówce ubiegłego. Zmagały się z nimi zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych nr 1, 2 oraz 7.

Pierwszy z wyżej wymienionych pożarów, miał miejsce 8-go grudnia br. na os Stare Żegrze (Rataje). Jak informowała za pośrednictwem strony Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 7, w czwartkowe popołudnie o godzinie 14:00 trzy zastępy z ,,siódemki" zostały zadysponowane do pożaru mieszkania, po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano dym wydobywający się z mieszkania na parterze budynku wielorodzinnego. Strażacy podjęli działania mające na celu znalezienie osoby, która najprawdopodobniej znajdowała się w mieszkaniu, a także ugaszenie pożaru. Równolegle prowadzono działania gaśnicze w obronie na elewację budynku. W trakcie przeszukania strażacy znaleźli nieprzytomnego poszkodowanego, którego przekazano Zespołowi Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu, który niestety stwierdził zgon poszkodowanego. Działania strażaków polegały też na oddymieniu klatki schodowej, mieszkania objętego pożarem, ewakuacji 10 osób z pozostałych mieszkań oraz sprawdzenia wnętrza budynku w celu wykluczenia dalszych zagrożeń. Oprócz ,,ratajskich" ratowników w działaniach uczestniczyli też strażacy z JRG-1 Poznań oraz Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu ds. Operacyjnych. Przyczyny pożaru na chwilę obecną nie są znane.

Drugi pożar mieszkania miał miejsce w poniedziałkowy wieczór około godziny 18:00 w jednej z kamienic na ul.Polnej (Jeżyce). Jak informowało Centrum Zarządzania Kryzysowego, w działaniach udział brało 5 zastępów PSP (z JRG nr 1 i 2 - przyp. red.), ich działania skupiły się na ugaszeniu pożaru (m.in. podanie prądu wody od wnętrza kamienicy), wentylacji pomieszczeń oraz sprawdzeniu budynku pod kątem wykluczenia innych zagrożeń. W trakcie akcji gaśniczej natrafiano na osobę poszkodowaną, której udzielono Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy oraz przekazano ZRM WSPR Poznań. Ewakuowanych zostało też 12 osób z sąsiednich mieszkań - nie zostały one poszkodowane, a na czas akcji znalazły schronienie w podstawionym specjalnie autobusie MPK. Na miejscu działali też funkcjonariusze Policji, Straży Miejskiej Miasta Poznania oraz Inspektor Nadzoru Budowlanego. Jak dodało CZKMP, działania służb zakończyły się przed godziną 21:00, po ich zakończeniu pozostali lokatorzy mogli powrócić do swoich mieszkań. W trakcie działań ul.Polna była nieprzejezdna na odcinku między ulicami Dąbrowskiego i Galla Anonima.

remiza998 750 100px

Diato_v1.png

Galeria

Łukasz Jachimowicz