Jastrzębie-Zdrój poniedziałek, 01 stycznia 2018

Pechowa altana działkowa – kolejny raz stanęła w ogniu

Pechowa altana działkowa – kolejny raz stanęła w ogniu

1 stycznia 2018 roku po godzinie 21-wszej strażacy z Jastrzębia Zdrój (woj. śląskie) otrzymali zgłoszenie o pożarze na ogródkach działkowych pomiędzy ulicami Północną a Pszczyńską. Na miejsce zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z lokalnej JRG.

Przybyli na miejsce strażacy zastali altanę działkową, która w całości była objęta ogniem. Z uwagi na trudny dostęp do płonącego obiektu ratownicy byli zmuszeni zbudować linię gaśniczą z dużej ilości odcinków tłocznych, a także rozwinąć węże przez ogrodzenia, przepust wodny i wiele krzewów, które znajdowały się w okolicy. Konieczne było oświetlenie terenu, gdzie prowadzone były działania. Do tego celu użyte zostały przenośne najaśnice oraz maszt oświetleniowy zamontowany na samochodzie gaśniczym. Rozmiar pożaru oraz duże zagrożenie rozprzestrzenienia się ognia na pobliskie altany wpłynęły na decyzję Kierującego Działaniami Ratowniczymi o zadysponowaniu dodatkowego zastępu– GCBA. Po zbudowaniu linii gaśniczej podane zostały dwa prądy wody na płonący obiekt, zgromadzone wokoło śmieci i roślinność. Po opanowaniu sytuacji pożarowej strażacy przystąpili do dogaszenia pogorzeliska oraz sprawdzenia obiektu pod kątem ewentualnych osób poszkodowanych. Doszczętnie spalona altana została poddana częściowej rozbiórce, która ułatwiła strażakom dotarcie do zarzewi ognia. Akcja zakończyła się około godziny 23-ciej.

Nie był to pierwszy pożar tego budynku. Kilka dni wcześniej, 30 grudnia, doszło do identycznej sytuacji. Prawdopodobną przyczyną było zaprószenie ognia przez osoby bezdomne, które szukają schronienia w opuszczonych budynkach i ogrzewają się w sposób nieostrożny.

 

Siły i środki biorące udział w działaniach:

471[S]21 GBAPr 2/30+750 Renault Midlum/WISS – JRG PSP Jastrzębie-Zdrój

471[S]25 GCBA 5/32 Scania P400/WISS – JRG PSP Jastrzębie-Zdrój

471[S]27 GCBA 8/50 Renault Kerax/WISS – JRG PSP Jastrzębie-Zdrój

remiza998 750 100px

Diato_v1.png

Banner SLS Launch 750x100px

Galeria

Konrad Machura / Strażacki.pl

Czytaj również