Kraków

Pożar restauracji na Rynku Głównym w Krakowie

Pożar restauracji na Rynku Głównym w Krakowie

1 maja wczesnym rankiem zastępy z JRG 1 w Krakowie zostały zadysponowane do pożaru w piwnicy słynnej krakowskiej restauracji w kamienicy przy Rynku Głównym. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono rozwinięty pożar w pomieszczeniach piwnicznych.

Równocześnie zadysponowano dodatkowe siły i środki w postaci ciężkich samochodów gaśniczych. Silne zadymienie wydobywało się na płytę Rynku Głównego przez otwór w chodniku przed wejściem frontowym do restauracji. Kamienna pokrywa otworu została rozerwana i zniszczona w wyniku pożaru, co spowodowało uwalnianie produktów spalania.

Teren akcji zabezpieczono, wejścia do obiektu zostały otwarte przez personel restauracji. Odłączono media w obiekcie, na miejsce zadysponowano Pogotowie Energetyczne oraz Pogotowie Gazowe i Pogotowie Wodociągowe. Do wnętrza pomieszczeń piwnicznych wprowadzono dwie roty ratowników z linią gaśniczą, zabezpieczonych w sprzęt ochrony dróg oddechowych i wyposażonych w kamerę termowizyjną. Druga linia gaśnicza w zabezpieczeniu została rozwinięta przy otworze kanału technicznego przed wejściem do budynku. Z uwagi na silne zadymienie i wysoką temperaturę oraz układ pomieszczeń piwnicznych, odnalezienie źródła ognia wymagało zaangażowania kolejnych trzech rot gaśniczych i prowadzonej na bieżąco wymiany ratowników, pracujących w strefie zagrożenia w aparatach ODO. W związku z potrzebą użycia znacznej ilości sprzętu ODO, na miejsce zadysponowano zastęp SPGaz z JRG nr 5.

Kolejne dwie roty ratowników przeszukały wszystkie kondygnacje, nie stwierdzając obecności osób w obiekcie. W kondygnacji podziemnej obiektu odnaleziono źródło ognia i stwierdzono, że pożarem objęta jest chłodnia w kuchni przemysłowej.

Pożar ugaszono i przystąpiono do oddymiania budynku z użyciem wentylatorów elektrycznych. Wszystkie pomieszczenia monitorowano za pomocą kamery termowizyjnej i detektora tlenku węgla. W pomieszczeniu objętym pożarem rozebrano i wyniesiono spalone elementy konstrukcji chłodni, pogorzelisko przekopano i przelano. Po oddymieniu i ponownej kontroli obiekt przekazano z odpowiednimi zaleceniami przedstawicielowi zarządcy.

Info/foto: JRG nr1 Kraków 

Strażacki.pl

1 maja wczesnym rankiem zastępy z JRG 1 w Kra


Sklep pożarniczy Florian

maseczki dla strażaków


Galeria

Czytaj również