Poznań

Poznań. Tragiczny wypadek drugiego dnia świąt.

Poznań. Tragiczny wypadek drugiego dnia świąt.


W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, około godziny 21:20 zastępy z Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych nr 6 i 7 zostały zadysponowane do groźnego wypadku na ul.Bolesława Krzywoustego. Doszło tam do zderzenia czołowego trzech samochodów osobowych, na skutek czego jeden pojazd stanął w płomieniach, a w kolejnym uwięzione zostały trzy osoby. Łącznie w zdarzeniu poszkodowanych zostało 5 osób - kierowcy z dwóch pojazdów opuścili samochody sami, niestety jedna z uwięziony osób zmarła w szpitalu.

Jak informują na stronie Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu strażacy z JRG nr 7, początkowo zostali oni zadysponowani do pożaru samochodu osobowego, po przyjeździe na miejsce zdarzenia strażacy ubrani w aparaty OUO zamierzali przystąpić do gaszenia pojazdu, jednakże zastana sytuacja sprawiła, że działanie to utraciło priorytet, bowiem w jednym z pojazdów uwięzione zostały trzy poważnie ranne osoby (czwarta osoba poszkodowana z pojazdu, 8-letnia dziewczynka, została wyciągnięta z auta przez świadków zdarzenia przed przyjazdem służb ratowniczych). Przybyli na miejsce ratownicy natychmiast przystąpili do działań mających na celu udzielenie pomocy poszkodowanym zabezpieczając wcześniej palący się pojazd przed dostępem osób postronnych. Przy użyciu sprzętu hydraulicznego przystąpiono do wykonywania dostępu do osób uwięzionych w samochodzie. Równocześnie zgłoszono potrzebę zadysponowania dodatkowych sił i środków - ostatecznie w działaniach ratowniczych udział brało 5 Zespołów Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, zastępy GBA, GCBA (JRG-7) i SCRt (JRG-6) oraz poznańska Policja. Po przybyciu dodatkowych SiS przystąpiono też do gaszenia palącego się samochodu. Ulica w kierunku centrum była zablokowana przez ponad 4 godziny, szczegółowe okoliczności i przyczyny zdarzenia wyjaśniają policjanci - na obecną chwilę zatrzymany został jeden z kierujących pojazdem, który jak wynika ze wstępnych ustaleń jechał w kierunku Kórnika, stracił panowanie nad pojazdem, przeciął pas rozdziału i czołowo zderzył się z dwoma innymi pojazdami jadącymi w kierunku centrum.

Szczegółowy opis działań i zdjęcia z miejsca zdarzenia można zobaczyć na facebookowym profilu poznańskiej ,,siódemki" oraz stronie KM PSP Poznań - www.kmpsp.poznan.pl


Świadkowie na medal
Pozytywem w tej mało pozytywnej sytuacji, może być fakt wzorowego zachowania się świadków zdarzenia. Jak informowali kierowcy przejeżdżający obok zdarzenia oraz strażacy, nieoceniona okazała się pomoc wszystkich świadków, kierowców udzielających pierwszej pomocy oraz wspierających działania służb. Byli to m.in. studenci ratownictwa medycznego, medycyny oraz jeden z miejskich radnych PiS.

Foto/KM PSP Poznań - JRG 7 Poznań

remiza998 750 100px

Diato_v1.png

Łukasz Jachimowicz