Wschowa

Pracowity dzień strażaków z powiatu Wschowskiego

Pracowity dzień strażaków z powiatu Wschowskiego

  W czwartek 6 czerwca około godziny 15 wschowscy strażacy otrzymali informację o pożarze lasu w okolicach miejscowości Krążkowo. Na miejsce zadysponowano zastęp GCBA 8/50 z JRG Wschowa oraz lokalne jednostki OSP.

  Pierwsi na miejscu byli strażacy z JRG oraz ochotnicy ze Starego Strącza. Przystąpili oni od razu do akcji gaśniczej. W między czasie na miejsce akcji docierały kolejne zastępy strażaków ochotników między innymi ze Sławy i Krzepielowa. Z uwagi na fakt, iż pożar ciągle się rozprzestrzeniał, a wody brakowało, podjęto decyzję o zadysponowaniu cysterny o pojemności 25 tyś. litrów wody z JRG Wschowa. Cysterna po przyjeździe na miejsce akcji ustawiła się na skraju lasu, gdzie zorganizowano punkt czerpania wody. Jak relacjonowali strażacy, w lesie było tak sucho, że gdy tylko polali jakiś kawałek ściółki wodą to w ciągu kilku minut ponownie zaczynała się palić. Niestety z godziny na godzinę sytuacja pogarszała się, pożar przenosił się na coraz większy obszar leśny, przez co coraz bardziej brakowało wody. Podjęto decyzję o zadysponowaniu kolejnych zastępów na miejsce akcji, a były to dwa ciężkie samochody z OSP Konradowo, oraz Osowa Sień oraz dwa średnie z OSP Wschowa i Tarnów Jezierny. Finalnie pożar strawił jakieś 1,5 do 2 ha lasu oraz ściółki leśnej. Na miejscu akcji lasu była również straż leśna, służba leśna oraz policja.

  Około godziny 22 do ratowników dotarła informacja, iż w miejscowości Bagno, oddalonej od miejsca, gdzie był pożar lasu(ok. 20 km) pali się budynek mieszkalny. Sytuacja została bardzo szybko opanowana, pożarem objęta była  izolacja budynku w postaci styropianu, nikt nie został poszkodowany. Na miejscu pracowały zastępy z JRG Wschowa, OSP Śmieszkowo oraz OSP Lgiń. Działania podczas pożaru domu w Bagnie zakończyły się około godziny 23, natomiast z pożarem lasu walczono aż do godziny 2:30.

 

 

Zdjęcia: Dawid Apolinarski, OSP Stare Strącze.

Strażacki.pl

  W czwartek 6 czerwca około godziny 15 wschowscy strażacy otrzymali info


florian v3

750x100 uvex v2

etui strazackie na telefon


Galeria

Czytaj również