Poznań czwartek, 04 stycznia 2018

Tramwaj wypadł z szyn i uderzył w ścianę kamienicy

Tramwaj wypadł z szyn i uderzył w ścianę kamienicy

Dziś (04.01.2018) około godziny 11:15 w samym centrum Poznania doszło do groźnego wypadku z udziałem tramwaju. Pojazd szynowy wykoleił się, uderzył w zaparkowany samochód i ścianę kamienicy. Na miejscu zdarzenia działały zastępy z czterech poznańskich JRG.

Ze wstępnych informacji wynika, że tramwaj Solaris Tramino wykonywał przejazd po trasie linii numer 23. W momencie skrętu w prawo z ulicy Podgórnej w Aleje Marcinkowskiego doszło do jego wykolejenia. Po wykolejeniu pojazd siłą rozpędu otarł się o słup trakcji, przebił pas zieleni, uderzył w latarnie oświetleniową, zaparkowany samochód i ścianę kamienicy, gdzie zatrzymał się niszcząc witrynę i wejście do znajdującego się tam sklepu. W momencie wypadku w tramwaju znajdowało się zaledwie kilka osób, które nie odniosły obrażeń. Również na pobliskim chodniku oraz bezpośrednio przed witryną sklepu nie znajdowały się żadne osoby postronne. Poszkodowany został jedynie motorniczy feralnego tramwaju. Doznał on niegroźnych obrażeń.

Na miejsce wypadku niezwłocznie zadysponowano siedem zastępów Państwowej Straży Pożarnej z poznańskiej JRG-1, JRG-2, JRG-7 (Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego POZNAŃ-7) oraz Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu. Ponadto na miejsce wysłano Nadzór Ruchu MPK, Zakładową Służbę Ratowniczą, pogotowie techniczne, liczne załogi Policji oraz zespoły ratownictwa medycznego WSPR Poznań. Na miejsce zdarzenia dotarła Grupa Operacyjna KW oraz KM PSP w Poznaniu na czele z zastępcą Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu – mł. bryg. Jarosławem Zamelczykiem. Przybyli na miejsce strażacy skupili się na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pomocy medycznej poszkodowanemu motorniczemu oraz umożliwieniu wyjścia osobom znajdującym się w sklepie, w którego witrynę uderzył tramwaj. Następnie na miejscu wypadku swoje czynności prowadzili funkcjonariusze Policji, którzy zabezpieczyli materiały dowodowe i sporządzili niezbędną dokumentacje.

Usunięcie z chodnika uszkodzonego tramwaju oraz jego ponowne wkolejenie stanowiło nie lada wyzwanie. Zajęła się nim Zakładowa Służba Ratownicza MPK Poznań. W pierwszej kolejności tramwaj został wyciągnięty z witryny sklepowej i pasa zieleni przy pomocy ciężkiego holownika ratowniczego poznańskiego MPK. Kolejno przystąpiono do wkolejenia przy pomocy żurawia, które zakończyło się w godzinach popołudniowych. Wkolejenie tramwaju oraz jego wyciąganie na obszar torowiska odbywało się pod nadzorem i w asyście strażaków z SGRT działającej w JRG 7 Poznań. Tramwaj po wkolejeniu został odholowany do zajezdni na Franowie w asyście służb MPK. Przybyły na miejsce zdarzenia prezydent miasta Poznania - Jacek Jaśkowiak, poinformował, że prawdopodobną przyczyną wykolejenia mogło być zasłabnięcie motorniczego. Potwierdzi to jednak dochodzenie prowadzone m.in. przez funkcjonariuszy Policji. Całość działań w miejscu zdarzenia zakończyła się około godziny 14:15

remiza998 750 100px

Diato_v1.png

Banner SLS Launch 750x100px

Galeria

Łukasz Jachimowicz / Strażacki.pl

Czytaj również