Gdańsk

Walka strażaków ze skutkami nawałnicy

Walka strażaków ze skutkami nawałnicy

W dniu 1 Sierpnia 2018 roku ok. 16:00 nad centrum miasta miasta przeszła komórka burzowa, niosąca porywisty wiatr oraz intensywny opad deszczowy. Specjaliści określili takie zjawisko Microburst (Zjawisko downburst, które dotyka obszaru o wymiarach mniejszych niż 4 km. Microburst zazwyczaj trwa nie dłużej niż 5 minut, choć zdarzały się przypadki, w których te zjawisko trwało nawet do ok. 30 minut).

Synoptycy ostrzegali mieszkańców, o możliwości wystąpienia ulewnego deszczu i silnego wiatru nad miastem, po południu wystąpiła powódź błyskawiczna miejska. Ponownie ulice takie jak Kartuska, Małomiejska, Armii Krajowej (Samochód pod wodą na wysokości Chełmu), Zakopiańska zamieniły się w rwącą rzekę. Do działań ruszyli strażacy. Nie tylko walczono z wodą, ale i z połamanymi drzewami. Jedno z drzew spadło na trakcje tramwajową, powodując zawieszony ruch tramwajów do późnych godzin wieczornych na odcinku Hucisko - Siedlce.

Strażacy otrzymywali mnóstwo zgłoszeń do zalanych piwnic i powalonych drzew. Strażackie zastępy ze wszystkich jednostek skumulowały się w centrum miasta i na starym mieście. To na Chełmie odnotowano największy opad (52 mm), Śródmieście (40mm), Chełm jest dzielnicą wyżej położoną od centrum - woda opadowa spływała na tą część. Do pomocy zadysponowano strażaków z Gdyni (433[G]25 - GCBA 5/50 MAN TGM 18.330 - JRG 3) oraz Tczewa (541[G]21 - GLBA 1,5/1 Mitsubishi Canter).

Po 20:00 ulica Kartuska w dolnej części zamieniła się w jeżdżące wozy strażackie od zgłoszenia do zgłoszenia.
Najbardziej zalane zostało Gimnazjum numer 2 przy ul. Kartuskiej 32. Woda nie oszczędziła piwnic Szpitala Wojewódzkiego, oraz piwnic na całej dolnej części ul. Kartuskiej. Większość zastępów (JRG 1, JRG 2, JRG 3, JRG 4, JRG 5) wróciło ok. 22 do swoich koszar. Bilans zdarzeń związanych z nawałnicą wygląda następująco: Pomorskie: 171, Gdańsk - 59, Starogard Gdański - 34, Kartuzy - 33.

Strażacki.pl

W dniu 1 Sierpnia 2018 roku ok. 16:00 nad centrum miasta miasta przeszła kom


florian v3

750x100 uvex v2

etui strazackie na telefon


Galeria

Czytaj również