Wielkopolska

Wielkopolscy strażacy w drodze do Szwecji.

Wielkopolscy strażacy w drodze do Szwecji.

  O godzinie 16:00 w poznańskiej Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej miała miejsce koncentracja sił i środków PSP, które jeszcze w nocy wypłyną do Szwecji wspomóc miejscowych strażaków w walce z pożarami lasu. Z wielkopolski do Szwecji wysłano 20 pojazdów i 65 strażaków, ratownicy udadzą się wpierw do Świnoujścia, gdzie czekać będzie na nich prom.

  W trakcie koncentracji sił i środków, miała miejsce również odprawa strażaków, w której udział wziął Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann i Wielkopolski Komendant Wojewódzki bryg. Andrzej Bartkowiak. Jak powiedział wojewoda, to wyróżnienie i dowód na to, że wielkopolscy strażacy są jednymi z najlepszych w tego typu akcjach. Komendant Wojewódzki bryg. Andrzej Bartkowiak dodał, że wielkopolski moduł gaszenia lasów (GFFFV) jest doskonale przygotowany do działań i wielokrotnie ćwiczył swoje umiejętności - w trakcie epizodów strażacy symulowali m.in. wyjazdy do działań poza teren naszego kraju. W jego skład wchodzą strażacy z m.in. Trzcianki, Gniezna, Turku, Poznania, Jarocina, Krotoszyna, Chodzieży, Kościana, Pleszewa, czy Piły. Dysponują oni pojazdami gaśniczymi (w tym ciężkimi powyżej 8 tys. litrów środka gaśniczego), kwatermistrzowskimi, pompami wysokiej wydajności oraz quadami. Sprzęt oraz wyposażenie zabierane przez ratowników, pozwala na utworzenie zaplecza logistycznego i samowystarczalne prowadzenie działań ratowniczych, gaśniczych przez maksymalnie 14 dni. Do Szwecji udają się też oficerowie Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu, którzy będą odpowiedzialni za działanie zastępów z Wielkopolski. Zabierają oni ze sobą m.in. batalionowe mobilne stanowisko dowodzenia (pojazd SDiŁ), które zapewni łączność na miejscu akcji oraz pozwoli na utworzenie sztabu.

  Strażacy dotrą wpierw do Świnoujścia, gdzie o 1:00 wypłyną promem do miejscowości Trelleborg w Szwecji. Tam drogą lądową udadzą się w rejon swoich działań. Wraz z wielkopolskimi strażakami do Szwecji płynął również zachodniopomorscy strażacy oraz przedstawiciele Komendy Głównej PSP. Łącznie działać będzie tam blisko 160 polskich strażaków, którzy będą dysponować 44 pojazdami. Wyjazd do Szwecji związany jest z oficjalną prośbą tamtejszych władz, które za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności zwróciły się o wsparcie ratownicze w walce z pożarami lasów. Pożary są skutkiem fali upałów, z którymi od kilku dni zmaga się cała Skandynawia. W odpowiedzi na prośbę szwedzkich władz, MSWiA złożyło ofertę pomocy. Dziś Szwecja zaakceptowała wsparcie polaków.

.be

Strażacki.pl

  O godzinie 16:00 w poznańskiej Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej miała mi


florian v3

750x100 uvex v2

etui strazackie na telefon


Galeria

Czytaj również