Adamowo

Ćwiczenia 'Adamowo 2015'

Ćwiczenia 'Adamowo 2015'
Ponad 150  strażaków wyposażonych w pompy wysokiej wydajności i działka pianowe, 36 pojazdów gaśniczych oraz specjalnych - brało udział w ćwiczeniach pożarowych na terenie Bazy Magazynowej PERN w Adamowie, które odbyły się 4 listopada 2015 roku. Symulowana sytuacja zakłada pożar zbiornika z ropą naftową o pojemności 100 tys. m. sześc.
 
Na miejsce ćwiczeń skierowani zostali strażacy z Zakładowych Straży Pożarnych: PERN, PKN Orlen i Lotos wyposażeni w wysokospecjalistyczny sprzęt (pompy wysokiej wydajności oraz działka pianowe) przeznaczony do gaszenia substancji ropopochodnych, oraz jednostki PSP z województwa podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Jednostki te alarmowane były i docierały na miejsce ćwiczeń z zachowaniem rzeczywistych czasów przejazdu. O godzinie 16 po kilkunastu godzinach zbierania sił i środków oraz przygotowań sprzętu gaśniczego nastąpiło praktyczne sprawdzenie możliwości podania środków gaśniczych z wydajności 60 tys. litrów na minutę w ramach ćwiczebnej akcji gaśniczej. Uzyskanie takich parametrów jest możliwe wyłącznie dzięki użyciu sprzętu znajdującego się w dyspozycji jednostek specjalistycznych Zakładowych Straży Pożarnych PERN, PKN Orlen i Lotos, które posiadają pompy o wydajności 25 tyś l/min i działka o parametrach ponad 22 tys. l/m. Trwało ono co prawda jedynie kilka minut choć w rzeczywistej sytuacji czas nieprzerwanego gaszenia takiego obiektu musiałby wynosić ponad godzinę.
 
Celem ćwiczeń było sprawdzenie skuteczności działań ratowników przy gaszenia pożaru zbiornika z ropą naftową. Baza PERN w Adamowie jest zakwalifikowana - zgodnie z zapisami prawa ochrony środowiska - jako zakład dużego ryzyka powstania poważnej awarii przemysłowej i jako taka ma obowiązek cyklicznego (raz na trzy lata) sprawdzenia planu ratowniczego.
 
Organizatorem ćwiczeń były PERN „Przyjaźń” S.A., Komenda Wojewódzka PSP w Białymstoku oraz Komenda Powiatowa PSP w Siemiatyczach.
 
Tekst, foto: KW PSP Białystok
Strażacki.pl

Ponad 150  strażaków wyposażonych w pompy wysokiej wydajności i działka pianowe, 36 pojazdów

Galeria

Czytaj również