Radom

„Bezpieczny dom” w Radomiu

„Bezpieczny dom” w Radomiu
21 października 2015 roku w Radomiu Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie wraz z Komendą Miejską PSP w Radomiu oddała do użytku salę edukacyjną dla dzieci i młodzieży pod nazwą „Bezpieczny dom”. Jest to pierwsza tego typu sala w województwie mazowieckim.
 
„Bezpieczny dom” to projekt edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży szkolnej, którego celem jest przypominanie o zasadach bezpieczeństwa pożarowego w mieszkaniach.
 
Na realizację tego projektu, w siedzibie Komendy Miejskiej PSP w Radomiu wybudowano pokój dzienny, kuchnię oraz łazienkę. W „Bezpiecznym domu” dzieci będą mogły zobaczyć jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu oraz tlenku węgla a także będą mogły sprawdzić jak nagrzewają się drzwi, za którymi powstał pożar.
 
W "Bezpiecznym domu" jest m.in. łazienka, a w niej piecyk gazowy. Rolą strażaków będzie wytłumaczenie dzieciom, jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla (czadem), jak należy dbać o właściwą wentylację pomieszczeń. Zademonstrują działanie czujki czadu, która ostrzega przed ewentualnym niebezpieczeństwem.
 
W kuchni strażacy zademonstrują dlaczego niewłaściwe użytkowanie kuchenki może być źródłem pożaru (w kuchence zamontowane jest urządzenie symulujące pożar).
 
Podczas zajęć przećwiczymy ewakuację z miejsca objętego pożarem.
 
Adaptacja pomieszczeń jest finansowana ze środków prewencyjnych Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń.
 
Jesteśmy przekonani, że szkolenia realizowane w ramach projektu „Bezpieczny dom” przełożą się na zmniejszenie liczby ofiar pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla (czadem) w naszych domach.
 
W spotkaniu udział wzięli:
 
Dariusz Piątek - Wicewojewoda Mazowiecki,
Wojciech Wróblewski - Dyrektor w Grupie PZU,
nadbryg. Gustaw Mikołajczyk - Zastępca Komendanta Głównego PSP,
nadbryg. Józef Galica - Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP,
bryg. Paweł Frysztak - Komendant Miejski PSP w Radomiu,
Zbigniew Banaszkiewicz - wiceprezes ARiMR. 
 
Foto, tekst: st. kpt. Karol Kierzkowski – KW PSP w Warszawie
Strażacki.pl

21 października 2015 roku w Radomiu Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie wraz

Czytaj również