ŚWIAT

625 kamer termowizyjnych FLIR dla holenderskich strażaków – jak to wygląda w Holandii?

625 kamer termowizyjnych FLIR dla holenderskich strażaków – jak to wygląda w Holandii?

Holenderscy strażacy wybrali FLIR K55 – 625 kamer trafi do jednostek w całym kraju

Do holenderskich strażaków trafiły już pierwsze partie z 625 sztuk kamer termowizyjnych FLIR K55. Są one częścią dużego przetargu, w wyniku którego zaplanowano modernizację sprzętu na terenie całego kraju.
Po dokładnym procesie selekcji i dialogu technicznym, w którym brano pod uwagę wszystkie dostępne modele wiodących strażackich kamer termowizyjnych, zdecydowano się na zakup najpopularniejszego także w Polsce modelu kamer taktycznych – FLIR K55.

Ostre testy w boju, czyli jak to robią Holendrzy

Procedura wyboru była dość rygorystyczna. Pierwszym krokiem przed ogłoszeniem przetargu było spotkanie z wiodącymi producentami w zakresie strażackiej termowizji. Przeprowadzony dialog techniczny pozwolił na stworzenie wymogów i standardów jakościowych dla planowanej modernizacji sprzętu. W dużej mierze wymogi jakościowe oparte zostały na jedynej na chwilę obecną normie dotyczącej kamer termowizyjnych przeznaczonych dla straży pożarnych – amerykańskiej normie NFPA.

Opracowane wymogi zostały uzupełnione o dodatkowe rekomendacje dotyczące użyteczności od strażaków w całym kraju, którzy posiadają już niemałe doświadczenie w pracy z kamerami w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

Przed wyborem dostawcy zorganizowane zostały 2 dniowe testy w boju, podczas których sprawdzano wszystkie kamery wiodących producentów, w tym wygrany model FLIR K55. Sprzęt został poddany symulacjom rzeczywistych sytuacji, w których zazwyczaj jest używany.

Kamery testowane były pod kątem:

  • Znajdowania poszkodowanych w ciemnych i zadymionych pomieszczeniach,
  • Możliwości jak najszybszej lokalizacji roty w warunkach niskiej widoczności i w trudnych
  • ogniowych warunkach,
  • Odczytywania temperatur i znajdowania źródeł pożaru,
  • Wykrywania nagromadzonego ciepła w zbiornikach z chemią i w sieciach rurociągów.

Dokładny proces wyboru

W finalnym podsumowaniu kamery FLIR zostały określone, jako najlepiej spełniające postawione wymagania. Wysoka jakość obrazu, wyostrzenie detali bez efektu rozmazania, wygoda trzymania w rękawicach bojowych oraz prostota obsługi, zdecydowały o wyborze spośród wszystkich modeli kamer, modelu kamery taktycznej K55.

Organ prowadzący postępowanie przetargowe sprawdzał także, czy żywotność i wytrzymałość baterii w kamerach są satysfakcjonujące. Przedstawione statystyki i dokumenty wewnętrzne potwierdziły niezawodność użytkowania baterii, także w trudnych warunkach pracy ratowników.

Zielona ciekawostka

Holenderscy strażacy szukali nie tylko balansu pomiędzy jakością zamawianego sprzętu i ceną. Zamawiający postawili przed producentami także warunek spełnienia wymogów zrównoważonej produkcji, z najmniejszym negatywnym wpływem na środowisko!
Wszystkie kamery miały być pozbawione pojedynczych opakowań, w których zazwyczaj są dostarczane, na rzecz opakowań zbiorczych. Wszystko po to, aby maksymalnie ograniczyć ilość opakowań, stanowiących później odpady.

Materiał przygotowano we współpracy z marką FLIRdlaSTRAZY.pl

Strażacki.pl

H

Galeria

Czytaj również