Polana

Bezpieczeństwo w sercu Polany

Bezpieczeństwo w sercu Polany
Etykiety Defibrylator AED - OSP - straż - Wieś z sercem

Bieszczadzka Polana to pierwsza podkarpacka wieś, która od niedawna może szczycić się mianem Wsi z sercem. Właśnie w tej miejscowości na remizie Ochotniczej Straży Pożarnej zainstalowany został ogólnodostępny defibrylator AED. W ostatnim czasie, po przystąpieniu do ogólnopolskiego projektu Wieś z sercem realizowanego przez Fundację Ratujmy Życie, strażakom Z OSP Polana udało się skutecznie zakończyć zbiórkę funduszy na ten cel. Dzięki wsparciu Gminy oraz Nadleśnictwa Lutowiska oprócz instalacji defibrylatora możliwe było przeprowadzenie szkolenia dla mieszkańców z pierwszej pomocy oraz użycia defibrylatora. Mieszkańcy chętnie i aktywnie uczestniczyli w szkoleniu, a prowadzący je ratownik medyczny był pod wrażeniem posiadanej przez nich wiedzy i chęci niesienia pomocy.

Polana to miejscowość położona w pięknej i malowniczej okolicy, jednak na tyle odległej, że Pogotowie Ratunkowe, nawet przy wykorzystaniu śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, dociera najwcześniej w ciągu kilkunastu minut. Odległość od Polany do najbliższego szpitala to 27 km, najbliższa karetka Pogotowia Ratunkowego ma do przejechania prawie 20 km. Liczba mieszkańców wsi to około 350 osób, zaś w sezonie turystycznym ilość ludności zwiększa się nawet trzykrotnie. 1/3 mieszkańców utrzymuje się z pracy w lesie, gdzie często dochodzi do wypadków i zasłabnięć.

To wszystko zmotywowało strażaków z Polany do zadbania o bezpieczeństwo samych mieszkańców, jak i odwiedzających okolicę turystów. Dlatego tak ważne było dla nich zainstalowanie defibrylatora, którego mógłby użyć każdy i w każdym momencie. Zbiórka pieniędzy trwała dwa lata, a mimo to nikt nie tracił wiary w jej powodzenie. Większość środków zebrano podczas organizowanych w Polanie corocznych koncertów To dla Was gramy Przyjaciele, które tworzą bardowie pełni miłości do Bieszczad, muzycy, pieśniarze, poeci, ale także rzeźbiarze, leśnicy, czy malarze. Ich wszystkich łączy także miłość do piosenki i to właśnie dzięki nim Polana co roku przyciąga miłośników poezji śpiewanej, szant, gawęd, nostalgicznej nuty.

Teraz mieszkańcy Polany mogą czuć się bezpieczniej, a lokalna OSP, zadysponowana do wypadku z większym prawdopodobieństwem uratuje ludzkie życie.

To znaczące wydarzenie także dla Fundacji Ratujmy Życie. Prowadząc ogólnopolski projekt Wieś z sercem, fundacja wspiera Ochotnicze Straże Pożarne i inne stowarzyszenia na terenie całej Polski w staraniach mających na celu montaż ogólnodostępnych defibrylatorów AED, ale przede wszystkim, szkolenie, uświadamianie i przekonywanie mieszkańców terenów pozamiejskich, że ratowanie życia jest ważne i łatwe. Informacje o projekcie Wieś z sercem można uzyskać pod numerem tel. 736-635-598 lub mailem

remiza998 750 100px

Diato_v1.png

OSP Skoki-Borowa