Bezpieczna droga do szkoły

Bezpieczna droga do szkoły 

Już w najbliższy poniedziałek rozpoczyna się nowy rok szkolny. Co za tym idzie zmożony udział dzieci na drogach. Policjanci apelują do kierowców o zachowanie ostrożności szczególnie w okolicach szkół i przedszkoli. Dokładnie za dwa dni na terenie całego kraju rusza policyjna akcja "Bezpieczna droga do szkoły 2013", jednak nie tylko policjanci w niej uczestniczą. Również strażacy czynnie uczestniczą w promowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły.

 

Funkcjonariusze będą przypominać najmłodszym o podstawowych zasadach prawidłowego poruszania się po drogach ze szczególnym uwzględnieniem przechodzenia przez jezdnię. Sprawdzą również oznakowania drogowe w rejonach przyległych do placówek szkolnych.

Mundurowi w całym kraju będą drobiazgowo kontrolować pojazdy przewożące dzieci i młodzież do szkół. Pojazdy przewożące dzieci powinny być sprawne technicznie i prawidłowo wyposażone - powiedział rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski.

Policjanci będą także zapraszani do szkół, gdzie dzieciom będą rozdawane książeczki edukacyjne i odblaski. Na spotkaniach omawiane są m.in. tematy związane z podstawowymi przepisami i zasadami ruchu drogowego. "Pamiętajmy jednak, że poprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej zależy również od rodziców. To przede wszystkim oni odpowiadają za swoje pociechy" - powiedział Sokołowski.

Policja przypomina, że dzieci do 7. roku życia nie mogą samodzielnie poruszać się po drogach – należy zapewnić im opiekę osoby co najmniej dziesięcioletniej. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach lub specjalnych siedziskach. Dotyczy to dzieci w wieku do 12 lat, które mają mniej niż 150 cm wzrostu.

Co roku w akcji Bezpieczna droga do szkoły uczestniczą również strażacy, zarówno zawodowcy jak i ochotnicy. Podczas, których ratownicy rozdają odblaski najmłodszym i przeprowadzają pogadanki na temat bezpieczeństwa na drogach i nie tylko. Dzieci zawsze miło witają strażaków, a oni oprócz pogadanek oferują przymierzenie na przykład hełmu strażackiego czy ubrania bojowego.

A jak u Was wygląda ta akcja. Odwiedzacie szkoły, rozmawiacie o bezpieczeństwie. Podzielcie się swoimi sugestiami. Co byście wprowadzili, a co zmienili.

{rsmediagallery tags="20130831_bezpieczna_droga_do_szkoly"}

Strażacki.pl

Czytaj również