Bielizna termoaktywna - sprawdź dlaczego każdy strażak powinien jej używać

Bielizna termoaktywna - sprawdź dlaczego każdy strażak powinien jej używać

Bycie strażakiem to nie tylko spore wyzwanie związane z niesieniem pomocy, ale także narażanie się na niebezpieczeństwo. Z tego względu ważne jest, by służby ratunkowe były odpowiednio zabezpieczone. Środki Ochrony Indywidualnej strażaka, w tym również bielizna, odgrywają znaczącą rolę w wyposażeniu strażaka. Jak działa odzież termoaktywna i na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego modelu?

Wysokie temperatury, zagrożenie poparzeniem, praca w skrajnych warunkach - strażacy wystawieni są nie tylko na niebezpieczeństwo, ale i ogromny wysiłek fizyczny. Aby podnieść komfort pracy, równocześnie gwarantując ochronę, coraz więcej Komend decyduje się doposażyć ratowników w bieliznę termoaktywną, zadaniem której jest zapewnić prawidłową regulację termiczną organizmu, zwiększając jego wydajność, komfort i bezpieczeństwo pracy w trudnych warunkach.

Odzież termoaktywna - jak działa?

Mechanizm działania bielizny termo jest z założenia bardzo prosty. Bielizna odbiera pot i parę wodną z ciała, usuwając je na zewnątrz, dzięki czemu ciało pozostaje suche. Specjalna konstrukcja, skład dzianiny oraz technologia bezszwowa (seamless) użyte przy produkcji bielizny zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz zachowanie odpowiedniej ciepłoty ciała. Wymiana ciepła między człowiekiem, a środowiskiem w jakim przebywa, odbywa się przez skórę. Standardowo stanowi to ok. 300ml potu dziennie. W przypadku osób pracujących fizycznie w ekstremalnych warunkach (m .in. strażacy), ilość traconych płynów to nawet 3 - 4 litry na godzinę. Istotnym jest, by zapewnić strażakom odpowiednie wyposażenie w postaci odzieży, która nie tylko zapewni im swobodę ruchu, ale przede wszystkim odpowiedni stopień bezpieczeństwa i wygody, przekładając się na ochronę organizmu, narażonego na skrajnie wyczerpujące warunki.

Tekst1

Wybierając odzież termoaktywną należy pamiętać, że musi być wykonana z odpowiedniej mieszanki włókien, które zapewnią prawidłowe jej funkcjonowanie.

Dobra bielizna termoaktywna powinna posiadać:

  • dwuwarstwową dzianinę o budowie kapilarnej. Pierwsza warstwa - hydrofobowa, czyli nie chłonąca wilgoci, przekazująca ją do kolejnej warstwy. Druga - regularnie transportująca wilgoć do otoczenia. Taka budowa wpływa na zwiększenie wentylacji organizmu, przyczyniając się do termoregulacji,
  • dzianinę będącą mieszanką włókien syntetycznych (zapewniających hydrofobowość, antyalergiczność oraz bakteriostatyczność) i włókien naturalnych w odpowiedniej proporcji,
  • technologię bezszwową (korpus), dzięki czemu powstaje efekt tzw. „drugiej skóry”, zapewniający komfort podczas użytkowania,
  • gramaturę materiału nie większą niż 180 g/m2 oraz gęstość tak wysoką, by zapewnić integralność konstrukcji nawet podczas uszkodzeń – dzięki temu materiał nie ulegnie rozpruciu,
  • stosowne certyfikaty oraz powinna być poddana badaniom na trudonopalność i antystatyczność oraz na parametry termoaktywności.

Kołko

Bielizna dla strażaków BRUBECK PROTECT FR/AS - dlaczego warto?


Termoaktywna bielizna Brubeck Protect FR/AS to certyfikowana, trudnopalna i antystatyczna odzież dedykowana Strażakom. Dopasowanie do trudnych warunków pracy przekłada się na wzmożoną ochronę przed wysokimi temperaturami i płomieniami, zapobiega tworzeniu ładunków elektrycznych, wpływając na sprawność psychofizyczną oraz bezpieczeństwo podczas akcji. Właściwości przędz użytych do produkcji bielizny Brubeck Protect FR/AS  pozwalają zachować antyalergiczność i bakteriostatyczność, czego potwierdzeniem jest certyfikat Instytutu Włókiennictwa w Łodzi OEKO-TEX. producent, Produkt firmowany jest krajową marką Brubeck ze Zduńskiej Woli, będącą liderem na rynku odzieży termoaktywnej w Polsce i na świecie. Produkcja w naszym kraju pozwala na kontrolę jakości od momentu tworzenia przędzy aż do pakowania gotowych produktów.

Bluza02  SpodnieProtekt  Bluza01


Bezszwowa, dwuwarstwowa dzianina o odpowiednio dopasowanym składzie przędzy przekłada się na najwyższy komfort użytkowania. Specjalnie zaprojektowane strefy o zwiększonej zdolności odprowadzania potu, gwarantują wzmożoną ochronę przed przenikaniem promieniowania cieplnego do organizmu.

Wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, a równocześnie elastyczna, lekka dzianina nie krępuje ruchów, dopasowując się w pełni do ciała - wszystko to za sprawą  technologii seamless, mocnych włókien poliestrowych z rozciągliwym poliamidem, specjalnych szwów łączących rękawy oraz niewielkiej wagi - 165 gramów/m2. Dzięki takiej konstrukcji oraz użytych materiałów, bielizna jest odporna na ścieranie i mechacenie, co jest niezwykle ważne od praktycznej strony użytkowania bielizny w straży pożarnej.

Brubeck Protect zapewnia efektywną ochronę przed chłodem, transport wilgoci z powierzchni skóry, wentylację miejsc o wzmożonej potliwości, szybko wysycha, jest wytrzymała i, co najważniejsze, tworzy korzystny mikroklimat przy skórze. Wszystkie te cechy wynikają z konstrukcji i użytych składników, dzięki czemu bielizna nie musi być impregnowana i można ją prać w domowej pralce, bez zagrożenia uszkodzeniem.

Dodatkowym atutem produktu jest czarny kolor oraz certyfikowany, trudnopalny, żółty napis STRAŻ – dzięki temu bielizna spełnia wytyczne Zarządzenia nr 9 Komendanta Głównego.

Na szczególną uwagę strażaków zasługuję fakt trudnopalności i antystatyczności bielizny Brubeck Protect FR/AS. Wiele razy słyszeliśmy pytanie: „Po co trudnopalna bielizna pod ubraniem specjalnym strażaka, skoro ono zapewnia ochronę?” odpowiedź na to pytanie w filmie: [link]

Potwierdzeniem przydatności podczas działań ratunkowych jest to, że Brubeck Protect spełnia kryteria dotyczące ochrony przed wysoką temperaturą i płomieniami, określone w normie PN-EN ISO 11612: 2008 A1, B1, C1 oraz wymagania norm: PN-EN 1149-5:2008, PN-EN 1149-3:2008 odwołujące się do posiadania właściwości elektrostatycznych.

Cechy Bielizny Brubeck Protect FR/AS sprawiają, że świetnie nadaje się do użytku zarówno latem, jak i zimą oraz stanowi idealne uzupełnienie jednowarstwowej kurtki lekkiej „nowego wzoru” ubrania specjalnego strażaka, która nie posiada podszewki.

Tabelka2
Wyposażając jednostkę w tego rodzaju bieliznę termoaktywną, nie tylko zwiększamy bezpieczeństwo strażaków, ale także poprawiamy ich komfort pracy, sprawiając, że ciężkie warunki, w jakich działają, ratując potrzebujących, są mniej uporczywe. To nie tylko przekłada się na polepszenie sytuacji podczas działań ratunkowych, ale także na sprawność strażaków.

Wyślij zapytanie w imieniu swojej jednostki do - KADIMEX (kliknij tutaj)

Artykuł sponsorowany

Strażacki.pl

Bycie strażakiem to nie tylko spore wyzwanie


florian v3

etui strazackie na telefon


Czytaj również