Czy będzie protest służb mundurowych?

Czy będzie protest służb mundurowych?

Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych reprezentująca interesy policjantów, strażaków, strażników granicznych, funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz Celno-Skarbowej, wystosowała pismo z żądaniami do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Finansów. Pismo do Ministerstw zostało skierowano 12 marca, związkowcy dają czas polityką na odpowiedz i rozpoczęcie rozmów do 14 kwietnia br.

Głównym postulatem związków są podwyżki. Związki domagają się podwyżki w wysokości 650zł na każdego funkcjonariusza.

Kolejny postulat dotyczy nadgodzin. W skali roku funkcjonariusze wszystkich służb wypracowują 12 mln nadgodzin. Najwięcej w straży pożarnej, gdzie ich liczba w ciągu roku przekracza 7 mln. -Dłużej nie będziemy się godzić na to, żeby nadgodziny nie były płatne. Nasza propozycja jest prosta. Chcemy, żeby funkcjonariusze za czas ponadnormatywny otrzymywali 100% stawki za godzinę – mówił Krzysztof Oleksak, przewodniczący Zarządu Krajowego Związku Zawodowego Strażaków Florian.

To nie koniec. W dalszym ciągu nie została rozwiązana sprawa z L4, które obecnie jest płatne 80%. Rząd zapewniał, że zwolnienia lekarskie będą płatne w 100% przez 30 dni w roku. Niestety do chwili obecnej zmiany nie zostały wprowadzone.

Kolejna sprawa to waloryzacja kwoty bazowej, która jest zamrożona.

Związkowcy oczekują również powrotu „starego systemu emerytalnego”, tj. przechodzenia na emeryturę po 15 latach służby.

Jeśli Rząd na przesłane pismo nie zareaguje i nie zostaną podjęte rozmowy to we wszystkich jednostkach w całej Polsce będą przeprowadzone referenda w sprawie formy protestu.

W dniu 27 marca 2018 r. Federacja Związków Zawodowych zwołała konferencję prasową dla mediów w celu przedstawienia sytuacji służb oraz żądań. Nagranie video z konferencji można obejrzeć poniżej.

Foto/video youtube.com

Strażacki.pl

Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych reprezentująca interesy policjantów, strażaków, st


florian v3

750x100 uvex v2

etui strazackie na telefon


Galeria

Czytaj również