Otwock-Jabłonna

Druhowie z Otwocka z nowymi ubraniami!

Druhowie z Otwocka z nowymi ubraniami!

Ochotnicza Straż Pożarna Otwock-Jabłonna to jedna z kilku najaktywniejszych jednostek OSP na terenie Mazowsza. Jej strażacy rokrocznie biorą udział w wielu akcjach ratowniczo-gaśniczych. Pożary, wypadki i inne miejscowe zagrożenia, muszą z nimi zmagać się niemal codziennie, niezależnie od warunków atmosferycznych, niejednokrotnie narażając przy tym swoje zdrowie. I to właśnie ochrona zdrowia strażaków była powodem dla którego od pewnego czasu strażacy z Otwocka - Jabłonny starali się o zakup nowych, lepszych ubrań specjalnych w których jeżdżą na co dzień do akcji.

Posiadane dotychczas ubrania specjalne były jednymi z najgorszych ubrań w Europie, mimo że spełniały wszelkie obowiązujące normy. Nie są to jednak rozwiązania nowoczesne i nie zapewniają ochrony strażakom na tyle na ile pozwalają nowsze rozwiązania technologiczne. Strażakom udało się zakupić ubrania ochronne firmy Lion (które zastąpią zużyte ŚOI), czyli jednego z liderów producentów środków ochrony indywidualnej strażaków (w ich ubraniach pracują między innymi strażacy w USA, Niemczech, Norwegii itp.). Najbardziej rzucającą się w oczy różnicą w porównaniu do dotychczasowych ubrań jest ich kolor. Powszechnie stosowane w straży są ubrania w kolorze czarnym lub granatowym, a tu mamy do czynienia z ubraniami w kolorze piaskowym. Ciemne kolory pochłaniają ciepło przez co gorszy jest komfort termiczny ratownika szczególnie w okresie letnim. Ciemne kolory ewidentnie również zakłamują higienę użytkową takich ubrań. Znacznie trudniej jest zidentyfikować zanieczyszczenia, przez co strażak może mieć błędne poczucie bezpieczeństwa. Nawet jeżeli materiał wierzchni ubrania jest trwale niepalny to przecież mogą się na nim zapalić zgromadzone, niewidoczne zanieczyszczenia. Dlatego kolor piaskowy jest lepszym kolorem do identyfikacji zanieczyszczeń, takich jak krew, paliwo i oleje z którymi strażacy maja kontakt na co dzień. Ciemne kolory ukrywają zanieczyszczenia przez co zwiększa się ryzyko możliwości zachorowań spowodowanych przenikaniem przez skórę substancji rakotwórczych które są efektem spalania. Zastosowane w nich materiały z membranami renomowanych firm wpłyną na poprawę bezpieczeństwa i komfortu termicznego a tym samym wydajności strażaka podczas prowadzenia działań . Nowe piaskowe ubrania są również bardziej widoczne podczas prowadzenia działań po zmroku bądź w strefie zadymienia. Zastosowano w nich również zmieniony krój, przez co są znacznie wygodniejsze w noszeniu. Szelki spodni nie zsuwają się z ramion są o wiele wygodniejsze i łatwiejsze w regulowaniu od poprzednich ubrań, jest wiele przemyślanych kieszeni, niespotykanych dotychczas w spodniach oraz w kurtce np. na radiotelefony, zaczepy na gruszkę radia, mocowania do przypięcia rękawic, poduszki ochronne na łokciach i kolanach, zastosowano również ściągacze na rzep w nogawkach spodni. Nowe ubrania nie krępują ruchów i są znacznie lżejsze od swoich poprzedników.

Zakup nowych ubrań specjalnych kosztował w sumie 38 033,00 zł i nie był by możliwy gdyby nie finansowe wsparcie darczyńców z powiatu otwockiego którzy przekazali z własnych środków 14 016,50 zł. Pozostała część (19016,50 zł) pochodziła z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z budżetu miasta Otwocka (5 000,00 zł). W ramach zakupu, udało się również nabyć środki do neutralizacji skażeń chemicznych które będą przewożone na obydwu samochodach ratowniczo-gaśniczych którymi dysponują strażacy z Otwocka - Jabłonny.

Widać tu wyraźnie że strażacy ochotnicy z OSP Otwock-Jabłonna podchodzą do swojej ochotniczej służby z dużym zaangażowaniem i staraniem po to aby móc jak najlepiej i jak najsprawniej nieść pomoc mieszkańcom Otwocka i powiatu otwockiego.

Foto/info OSP Otwock-Jabłonna

remiza998 750 100px

Diato_v1.png

Galeria

Strazacki.pl