Świat

#Filmowe_święta ze Strażackim.pl

#Filmowe_święta ze Strażackim.pl

Kolejną propozycją z naszego cyklu #Filmowe_święta ze Strażackim.pl jest jeden z najlepszych filmów katastroficznych w dziejach kina, wydany w 1974 roku pod tytułem "PŁONĄCY WIEŻOWIEC". Oryginalny tytuł nosi nazwę „The Towering Inferno”

Fabuła filmu dotyczy pożaru na 81 piętrze tzw. Szklanej Wieży, czyli fikcyjnego drapacza chmur w San Francisco. Wieża, wysoka na 515 m i 138 pięter, jest najwyższym budynkiem na świecie. 

Filmowy pożar powstał w wyniku zwarcia elektrycznego podczas ceremonii otwarcia budynku z udziałem wielu prominentów z San Francisco. Mimo że pożar został zauważony i na miejsce zdarzenia przybyło wiele zastępów straży pożarnej, jeden z senatorów będących na ceremonii zabronił ewakuacji uczestników otwarcia co oczywiście doprowadza do szeregu katastrofalnych zdarzeń.

CIEKAWOSTKA
W filmie można było zobaczyć wiele pojazdów pożarniczych z tamtego okresu. Jednym z tych pojazdów był SEAGRAVE TDA LADDER czyli dwu członowy pojazd z drabiną mechaniczną. Skrót TDA znaczy Tractor Drive Aerial. Pojazd ten posiadał drabinę o wysuwie 30m. Największą ciekawostką tego typu pojazdów jest że na końcu drugiego członu znajduje się miejsce dla drugiego kierowcy, który kieruje kołami tego członu. Taka konstrukcja według założenia ma pozwalać na lepsze manewrowanie pojazdem a dodatkowo pozwala przewozić większą ilość sprzętu.

SFSEAGRAVE

 

 

Strażacki.pl

Kolejną propozycją z naszego cyklu #Filmowe_święta ze Strażackim.pl jest jeden z najlepszych filmówCzytaj również