Gdynia

Gdynia: Ćwiczenia na ORP Błyskawica

Gdynia: Ćwiczenia na ORP Błyskawica
W dniu 9 Kwietnia 2019 roku, gdyńscy strażacy zawodowi, wojskowi i portowi uczestniczyli w czterech epizodach na terenie muzeum okrętu ORP Błyskawica przy skwerze Kościuszki w samym sercu miasta. Pierwszy z nich rozegrał się na okręcie, podczas wycieczki około 30 osób, doszło do pożaru w części maszynowej statku. Marynarze podnieśli alarm pożarowy na okręcie, po zlokalizowaniu, przystąpili do akcji gaszenia, jednocześnie powiadamiając państwową i wojskową straż pożarną.

Po ewakuacji okrętu, opiekun wycieczki stwierdził brak kilku osób. Rozpoczęto poszukiwania. Jedna z osób w szoku uciekła do innej części okrętu, a dwie zostały ranne w maszynowni. Na miejsce docierają strażacy z JRG 1, to oni przejmują dowodzenie działaniami na miejscu m.in oglądanie planów statku, wprowadzenie dwóch rot gaśniczych na okręt.

Na miejsce dojeżdżają ratownicy oraz strażacy z Marynarki Wojennej, to właśnie strażacy z Wojskowej Straży Pożarnej, przejmują dalsze działania - działania skupiają się na ewakuacji osób oraz ugaszeniu pożaru maszynowni, ten etap został zakończony. Strażacy rozpoczynają zwijanie węzy i sprzętu.

Kolejny, drugi epizod to jest epizod ratownictwa medycznego, w namiocie zebrani gości mogli ujrzeć ratowanie osób poszkodowanych oraz zapoznać się z określonymi czynnościami przy osobie poszkodowanej.

Trzeci epizod, już bardziej widowiskowy rozegrał się na wodzie basenu prezydenta. Trzy osoby z wycieczki w szoku nie posłuchały się poleceniom marynarzy i wskoczyły do wody. Marynarze natychmiast rzucili koła ratunkowe osobom będącym w wodzie. Na pomoc ruszyły motorowe łodzie ratunkowe Portowej Straży Pożarnej "Strażak 14" oraz "OSTROŻA" wspomagani przez ratownika Gdyńskiego Centrum Sportu podjęli na pokład osoby będące w wodzie i przekazane ratownikom medycznym.

Kolejny i ostatni epizod miał miejsce na okręcie i tak samo jak w tamtym roku zaprezentowała się Grupa Ratownictwa Wysokościowego z JRG 1. Ewakuacja poszkodowanego z wysokości za pomocą specjalnych noszy i lin z okrętu na nabrzeże. Wszystkim tym epizodom przyglądał się Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej - nadbryg. Tomasz Komoszyński, oraz:

Inspektor Marynarki Wojennej - wadm. Jarosław Ziemiański
Dowódca 3. Flotylli Okrętów - Kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec
Szef Delegatury Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej w Gdyni
ppłk mgr inż. Cezariusz Frąckowiak
Wicestarosta Powiatu wejherowskiego - Jacek Thiel
Wójt Gminy Linia - Bogusława Engelbrecht
Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Gdyni - st. kpt. Paweł Gil

Po pokazach nastąpiło uroczyste przekazanie decyzji o włączeniu Wojskowej Straży Pożarnej Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Specjalnych w Strzepczu do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. Przekazania decyzji dokonał nadbryg. Tomasz Komoszyński Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w asyście st. bryg. Jacka Niewęgłowskiego Komendanta Powiatowego PSP w Wejherowie na ręce st. chor. sztab. Jerzego Króla Komendanta Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Specjalnych w Strzepczu.
Strażacki.pl

W dniu 9 Kwietnia 2019 roku, gdyń


florian v3

Koszulka strażacka 4F

etui strazackie na telefon


Galeria

Czytaj również

blog comments powered by Disqus