Lachowice

Jubileusz! V Podbabiogórskie zawody Ratowniczo-Gaśnicze

Jubileusz! V Podbabiogórskie zawody Ratowniczo-Gaśnicze

Podobnie jak w ubiegłym roku, chcielibyśmy Wam przypomnieć relacje tym razem z IV  Podbabiogórskich Zawodów Ratowniczo - Gaśniczych 2018, która jednocześnie będzie zaproszeniem na V edycję Podbabiogórskich Zawodów Ratowniczo – Gaśnicze 2019.

W dniach 14 i 15 września Lachowice stały się centrum zmagań strażackich dla województw: małopolskiego i śląskiego. W zawodach udział brało 30 jednostek z powiatu suskiego, wadowickiego, żywieckiego, bielskiego, krakowskiego, tarnowskiego, limanowskiego oraz pszczyńskiego.

Logo PZRT

Czwarta edycja organizowanych przez OSP Lachowice i KP PSP w Suchej Beskidzkiej zawodów była pełna sportowej i strażackiej rywalizacji. Uczestnicy brali udział w 4 zadaniach nocnych i 6 dziennych. Każda z jednostek dysponowała czasem 10 minut przypadającym na każde z zadań. Zadania były rozmaite – te nocne były szczególnie widowiskowe.

W jednym z nich strażacy musieli uporać się z pożarem specjalnie postawionego przez organizatorów domu. Musieli również – będąc wyposażonym w sprzęt ODO – wydostać rannego z pomieszczeń. Kolejne z zadań symulowało uderzenie samochodu osobowego w rowerzystę, a w konsekwencji zderzenie pojazdu z drzewem. Kluczowym dla wyniku akcji było odpowiednie przeprowadzenie przez strażaków wywiadu SAMPLE. Strażacy musieli stawić czoła również wypadkowi polegającemu na upadku dwóch osób z 3 metrowego podnośnika. Ostatnie z zadań miało z pozoru luźniejszy charakter – polegało na wymianie opony w wozie strażackim. Na takie sytuacje strażacy również muszą być przygotowani.

Zadania dzienne również wymagały sporo skupienia i zaangażowania jednostek. W jednym z nich wykorzystany został nawet… pociąg osobowy. Strażacy musieli szczególną uwagę zwrócić na zabezpieczenie elektrycznego zespołu trakcyjnego. Dodatkowo zespoły musiały zmierzyć się z trudami pożaru lasu i rannym kierowcą pojazdu gaśniczego. Kolejnym punktem była pomoc rannemu operatorowi koparki, który został ukąszony przez szerszenia i zasłabł. Zadanie utrudniał głęboki wykop, który należało pokonać przy użyciu drabin. Podczas wydarzenia nie zabrakło testu wiedzy oraz testu sprawnościowego na Najtrwalszą Jednostkę Zawodów.

O godzinie 17 nastąpiło uroczyste zakończenie zawodów. Najlepszą jednostką – drugi rok z rzędu – została OSP Bestwina. Kolejne miejsca należały do OSP, Czechowice, OSP Kuków, OSP Zabrzeg, OSP Czaniec, OSP Kryspinów, OSP Świętoszówka, OSP Białka. Pozostałe zastępy zajęły ex aequo 11 miejsce.

Serdecznie zapraszamy

W tym roku także chcielibyśmy serdecznie wszystkich zaprosić do udziału już w V Podbabiogórskich Zawodach Ratowniczo – Gaśnicze 2019, które odbędą się w dniach 13 – 14 września 2019. Zadania będą zlokalizowane w Lachowicach i sąsiednich miejscowościach, a oficjalne rozpoczęcie będzie miało miejsce w KP PSP w Suchej Beskidzkiej.

Organizatorzy zapraszają do udziału jedostki z całej Polski i obiecują, że w tym roku będzie jeszcze ciekawiej jednocześnie informując, że łatwo nie będzie ! :)

Więcej informacji o zawodach na  http://osplachowice.pl/

 

Strażacki.pl

Podobnie jak w ubiegłym roku, chcielibyśmy Wam przypomnieć relacje tym raz


florian v3

Koszulka strażacka 4F

etui strazackie na telefon


Galeria

Czytaj również

blog comments powered by Disqus