Kraj

Karta ratownicza w samochodzie może uratować życie

Karta ratownicza w samochodzie może uratować życie

Czym jest karta ratownicza („rescue sheet”)?

To zestandaryzowana informacja, która na karcie papierowej w formacie A4 przedstawia schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami. Pokazuje ona rzut z góry i boku pojazdu z zaznaczonymi elementami wzmocnień karoserii, umiejscowienia zbiornika na paliwo, poduszek powietrznych, pirotechnicznych napinaczy pasów, generatorów gazu, jednostki sterującej czy akumulatora.

20140109 karta ratownicza0100

Karta ratownicza znajduje się w osłonie przeciwsłonecznej kierowcy. Dodatkowo, aby służby ratownicze wiedziały, że w samochodzie znajduje się taka karta - naklejana jest specjalna naklejka, od wnętrza pojazdu w lewym dolnym rogu szyby od strony kierowcy. 

20140109 karta ratownicza010

Pozornie zwykła kartka papieru wożona w samochodzie pozwala często skrócić czas akcji ratowniczej niekiedy o 30 procent, o 6 – 9, często decydujących, minut.

W 2018 roku straż pożarna interweniowała przy ponad 30 tys. wypadkach, w kilku tysiącach zdarzeń musiał być użyty sprzęt hydrauliczny, aby uwolnić z niekształconej karoserii pojazdu osoby poszkodowane. Coraz nowocześniejsza konstrukcja, wzmocnienia i systemy bezpieczeństwa pojazdu stają się dla służb ratowniczych nie lada wyzwaniem podczas działań. Na drogach jeździ setki modeli samochodów i każdy jest inaczej skonstruowany. Karoserie samochodów mają wzmocnienia, które są bardzo różnie umiejscowione. Gdy nożyce natkną się na takie wzmocnienie – mogą ulec uszkodzeniu. 

Punkty wydawania oraz wzory kart ratowniczych znajdziecie na stronie akcji pod adresem: http://kartyratownicze.pl/ 

20140109 karta ratownicza01000

Żródło: kartyratownicze.pl /strazacki.pl 
Foto: kartyratownicze.pl

Strażacki.pl

Czym jest karta


Sklep pożarniczy Florian

maseczki dla strażaków


Czytaj również