Kraj

List sekretarza stanu MSWiA Jarosława Zielińskiego do strażaków OSP

List sekretarza stanu MSWiA Jarosława Zielińskiego do strażaków OSP

Jarosław Zieliński w swoim liście do strażaków wspomina, że aktywność strażaków ochotników zrzeszonych w ponad 16 tys. jednostek OSP w całej Polsce nie ogranicza wyłącznie do prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych, ale obejmuje również związane z nimi działania kulturalne, społeczne czy sportowe, ważne dla społeczności lokalnych.

Rząd przyjęł 9 lipca 2019 roku projekt nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej, który pozwoli jeszcze w tym roku wesprzeć OSP dodatkową kwotą z budżetu państwa. Po uchwaleniu ustawy przez Sejm (prawdopodobnie będzie miało to miejsce na najbliższym posiedzeniu) każda jednostka OSP będzie mogła wnioskować o fundusze, które pozwolą jej upowszechnić zasady udzielania pierwszej pomocy, a także organizować, przedsięwzięcia oświato-kulturalne oraz służące popularyzacji sportu i kultury fizycznej, które związane są z ochroną i prewencją przeciwpożarową.

Ustawa o ochronie przeciwpożarowej, oprócz zadań związanych z gaszeniem pożarów, została uzupełniona o następujące zadania realizowane przez OSP:

  • organizowanie przedsięwzięć służących krzewieniu sportu i kultury fizycznej, pozwalających na rozwinięcie sprawności wykorzystywanej w działaniach ratowniczych;
  • organizowanie przedsięwzięć oświato-kulturalnych propagujących wiedzę i umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej;
  • upowszechnienie i wspieranie form współdziałania między lokalnymi partnerami społecznymi i gospodarczymi w zakresie ochrony przeciwpożarowej;
  • propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wyniku pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.

Wymienione zadania są faktycznie wykonywane przez ochotnicze straże pożarne już od wielu lat, ale obecnie są uregulowane jedynie w statusach OSP, co znacznie utrudnia udzielenie im potrzebnego wsparcia-pisze Jarosław Zieliński w swoim liście.

W 2019 roku OSP na sfinansowanie tych zadań będą mogły otrzymać z budżetu państwa 82 mln zł.

Całość listu zamieszczamy poniżej:

Pisaliśmy także o:

Rząd przeznaczy dodatkowe wsparcie dla OSP

Źródło: KG PSP

1 72

2 72

Strażacki.pl

Jarosław Zieliński w swoim liście do strażaków wspomina,


Sklep pożarniczy Florian

Koszulka strażacka 4F

etui strazackie na telefon


Galeria

Czytaj również

blog comments powered by Disqus