Będzino

Młodzieżówki OSP ponownie w modzie

Młodzieżówki OSP ponownie w modzie
Etykiety mdp

Inicjatywa stanowi odpowiedź na problem braku zaangażowania mieszkańców w zakresie nowych rekrutów w OSP i brakiem MDP na terenie gminy Będzino, co ma negatywny wpływ na obecne funkcjonowanie i przyszłość Ochotniczych Straży Pożarnych. Jest to narastający problem nie tylko skali lokalnej, ale również w całym kraju. Członkami MDP według aktualnych statutów OSP z terenu gminy mogą być chłopcy i dziewczęta w wieku od 12 do 18 lat.  

Pierwszą inicjatywą w ramach projektu było zorganizowanie turnieju wiedzy pożarniczej, w którym wzięło udział ponad 350 dzieci w wieku z klas IV-VI szkół podstawowych i  I-III gimnazjum. Dalszym etapem były eliminacje gminne, w ramach których wytypowanych zostało po 2 dzieci z każdej kategorii. Zwycięzcy wzięli udział w powiatowym turnieju wiedzy pożarniczej.

Następnie w ramach przeprowadzonej rekrutacji wyłoniono 76 kandydatów, którzy obecnie przechodzą 6-miesięczny cykl szkoleniowo-warsztatowy, w ramach którego odbyły się już m.in.: musztra, ćwiczenia sprawnościowe, zajęcia z historii i tradycji pożarniczych na terenie gminy Będzino oraz turniej piłkarski MDP. Kandydaci mieli też okazję ćwiczyć na specjalnie przygotowanym torze CTIF. Kolejnym wydarzeniem był Festyn Wodny połączony z pokazem sprzętu ratownictwa wodno-nurkowego oraz innymi działaniami edukacyjnymi w zakresie bezpieczeństwa nad wodą. W czerwcu zorganizowano piknik strażacki pn. „Bezpieczne wakacje”, który uatrakcyjniły m.in. pokazy ratownictwa oraz prezentacja sprzętu nurków z OSP ORW Mares z Koszalina. Dla dzieci przygotowane zostały konkursy nt. bezpiecznych zachowań na drodze, nad wodą i w okresie letnim. Warto podkreślić, że projekt zakładał udział 30 uczestników. Rekrutacja obfitująca w zainteresowanie niemal 80 osób znacznie przerosła oczekiwania realizatorów projektu, co jednak cieszy i daje nadzieję na  sukces i osiągnięcie zakładanych celów.

Kulminacyjnym momentem projektu był zorganizowany w połowie lipca wyjątkowy - bo pierwszy w powiecie koszalińskim - profilowany, mundurowy obóz letni. Starannie zrekrutowane dzieci i młodzież przebywały w dniach 15. - 19. lipca w Białym Dunajcu koło Zakopanego, gdzie w góralskiej aurze zdobywały wiedzę niezbędną z punktu widzenia działalności w strukturach OSP. Młodzi adepci trenowali m. in. spostrzegawczość i orientację w drogach ewakuacyjnych, przeszli kurs udzielania pierwszej pomocy  - m.in. nt. bezpiecznych zachowań podczas sytuacji związanych z krwawieniami z nosa, omdleniami, nagłym zatrzymaniem krążenia, opatrywaniem ran, oparzeń i krwotoków zewnętrznych czy stabilizacją złamanych kończyn.

W ramach integracji na potrzeby prowadzenia powyższych warsztatów grupa wspólnie przygotowała własnego manekina rozmiarów ludzkich, który pełnił rolę poszkodowanego. Dzieci nabyły także niezwykle ważną umiejętność prawidłowego powiadamiania służb ratunkowych o zdarzeniu wymagającym interwencji. Oprócz tego młodzi druhowie i druhny mieli niepowtarzalną okazję nauczyć się prawidłowego rozwijania linii gaśniczej, zwijania alarmowego, a przy okazji pobawić się hydronetkami. Doskonałym uzupełnieniem nabytej podczas obozu wiedzy były wizyty w lokalnych i regionalnych jednostkach państwowych i ochotniczych straży pożarnych pozwalające na wymianę dobrych praktyk. Warte podkreślenia jest to, że młodzież uczestniczyła w obozie zaopatrzona w pełne umundurowanie – tzw. koszarówki, koszulki, czapeczki i hełmy, zakupione ze środków projektowych, co tylko dodaje atrakcyjności całemu wydarzeniu i buduje poczucie tożsamości z OSP młodych strażaków. Jednym z głównych celów podróży było również zwiedzanie Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Chorzowie, w którym dzieci dzięki różnego rodzaju instalacjom i symulatorom mogły poczuć się jak w samym środku działań ratunkowych. Obóz obfitował też w elementy musztry, zajęcia sprawnościowe i quizy tematyczne. Jednak jak przystało na wakacje - nie zabrakło czasu na rekreację i wypoczynek. Dzieci w ramach dodatkowych  atrakcji odwiedziły termy z Szaflarach, Zakopane z Gubałówką oraz wzięły udział w spływie Białym Dunajcem.

Jednym z ostatnich działań realizowanych w projekcie jest opracowywana przy współpracy z lokalnymi weteranami ochotniczego pożarnictwa kronika OSP z terenu gminy Będzino, która będzie zawierać zdjęcia oraz najważniejsze wydarzenia z historii działania tutejszych jednostek. Na grudzień planowane jest spotkanie mikołajkowe pod hasłem „Bezpieczna zima” oraz spotkanie podsumowujące projekt połączone z promocją kroniki, ślubowaniem i złożeniem deklaracji członkowskich MDP przez uczestników projektu.

Udział w projekcie jest dla uczestników całkowicie bezpłatny, co było możliwe dzięki współfinansowaniu go ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2017 oraz środków budżetowych Gminy Będzino. Łączna wartość projektu „Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze na terenie gminy Będzino” to prawie 100 tys. zł.

stopka

remiza998 750 100px

Diato_v1.png

bedzino