Odpoczywaj bezpiecznie w czasie wypoczynku

Odpoczywaj bezpiecznie w czasie wypoczynku

Lato to czas odpoczynku, urlopów i wyjazdów. Warto jednak pamiętać, że z okresem letnim, oprócz tych wszystkich przyjemności, związane są też różnego rodzaju zagrożenia, na które powinniśmy być przygotowani. 

Odpoczynek nad wodą

Słoneczna pogoda i wysokie temperatury sprzyjają spędzaniu czasu nad wodą. Łatwo zapomnieć jednak, że woda, nawet ta z pozoru bezpieczna i spokojna, jest groźnym żywiołem. Według danych Komendy Głównej Policji, tylko od 1 kwietnia, w Polsce utonęło już ponad 200 osób. Dlatego planując wodny wypoczynek, należy wybierać miejsca strzeżone. Jednak nawet przebywanie pod opieką ratownika nie zwalnia nas z zachowania zdrowego rozsądku i z zapewnienia należytej opieki naszym dzieciom. Podczas zabawy mogą się one bowiem oddalić niepostrzeżenie i zagubić w tłumie plażowiczów. Ponadto pamiętajcie, aby:

  • pływać tylko w miejscach do tego wyznaczonych;
  • stosować się do poleceń ratownika (m.in. zwracać uwagę na kolory flagi na kąpielisku – biała – kąpiel dozwolona, czerwona – zakaz kąpieli);
  • nie wbiegać do wody rozgrzanym, aby nie doznać wstrząsu termicznego;
  • nie skakać do wody w nieznanych miejscach, zwłaszcza „na główkę”, gdyż może się to skończyć śmiercią lub kalectwem;
  • pływać dość blisko brzegu (nawet, gdy wydaje się nam, że jesteśmy dobrymi pływakami), zwłaszcza w naturalnych zbiornikach wodnych, gdzie możemy mieć do czynienia z prądami, wirami, nagłymi uskokami dna itd.;
  • NIGDY nie pływać po wypiciu alkoholu;
  • unikać też pływania bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do skurczów żołądka.

Sporty wodne

Pływając łódką, żaglówką, kajakiem czy rowerem wodnym warto założyć kapok bezpieczeństwa. Czasem może być niewygodny, ale w przypadku wywrotki lub nieoczekiwanego wpadnięcia do wody może on uratować nam życie. Żeglarze powinni też na bieżąco śledzić prognozy pogody, aby w przypadku nagłej jej zmiany, zdążyć zawinąć do portu lub innego bezpiecznego miejsca.

Upał i opalanie się

Letni wypoczynek to zażywanie kąpieli nie tylko wodnych, ale także słonecznych. Pamiętajmy, aby chronić skórę przed poparzeniami stosując preparaty z odpowiednim dla naszej karnacji filtrem UV. Przed słońcem trzeba także zabezpieczyć oczy, zakładając okulary z filtrem UV oraz głowę, nakładając na nią chustkę lub kapelusz. Nie warto nosić okularów bez odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem. Bardziej szkodzą naszym oczom, niż pomagają.

Bardzo ważne jest też, aby wypijać odpowiednią ilość płynów (dla dorosłego człowieka to minimum 2-2,5  litra wody na dzień), zwłaszcza podczas wysokich temperatur.

Ekstremalne zjawiska pogodowe

Lato to nie tylko okres pięknej pogody. To również czas występowania gwałtownych burz, którym często towarzyszy bardzo silny wiatr, ulewny deszcz, a niekiedy również grad.

Dlatego warto śledzić prognozy pogody i inne ostrzeżenia meteorologiczne. Jeśli dla naszego regionu zapowiadane są burze, to jeśli mamy taką możliwość, pozostańmy w domu. Inne podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas burz to m.in:

  • odłączyć sprzęt domowy od prądu;
  • zabezpieczyć drzwi i okna, a także przedmioty znajdujące się na parapetach i balkonach;
  • kiedy jesteśmy w górach jak najszybciej zejść ze szczytu;
  • jeśli się kąpiemy, natychmiast wyjść z wody i oddalić się od brzegu;
  • nie stawać pod drzewami;
  • unikać otwartych przestrzeni;
  • nie dotykać metalowych przedmiotów.

Bezpieczny autokar

Lato to czas, kiedy dzieci i młodzież wyjeżdżają na kolonie i obozy. Pamiętajmy, aby w miarę możliwości sprawdzać biura podróży, którym powierzamy opiekę nad naszymi pociechami. Przed wyruszeniem w drogę, warto poprosić również Policję lub Inspekcję Transportu Drogowego o sprawdzenie autokaru, którym nasi podopieczni mają wyruszyć w drogę. Służby te, oprócz stanu technicznego pojazdu, sprawdzą też trzeźwość kierowcy, a także czas jego pracy.

Wyjazdy zagraniczne

Musimy pamiętać także o zagrożeniach, z jakimi możemy się spotkać za granicą. Zwłaszcza, gdy na miejsce wypoczynku wybieramy region odrębny kulturowo, lub ten, w którym występują niepokoje społeczne.

Przypominamy, że przed podjęciem decyzji dotyczącej miejsca wypoczynku, warto sprawdzić na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, jakie są rekomendacje dla wybranego przez nas regionu świata.

Wyprawy w egzotyczne miejsca niosą ze sobą ryzyko zachorowania na występujące tam choroby. Dlatego przed wyjazdem warto dowiedzieć się, na jakie choroby jesteśmy tam narażeni i zaszczepić się przeciwko nim.

Przed wyjazdem za granicę warto też zarejestrować się w e-konsulacie (https://secure.e-konsulat.gov.pl/Default.aspx) – w systemie „Odyseusz”. W przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnej za granicą, w miejscu gdzie przebywamy, Ministerstwu Spraw Zagranicznych będzie łatwiej nawiązać z nami kontakt oraz udzielić niezbędnych informacji i pomocy przez właściwą placówkę dyplomatyczną. Rejestracja jest dobrowolna. Warto z niej skorzystać.

Należy także pamiętać o ubezpieczeniu. Wyjeżdżając za granicę na wypoczynek zorganizowany przez biuro podróży, z reguły każdy z nas jest ubezpieczony. Warto jednak sprawdzić zakres tego ubezpieczenia. Najlepiej przeanalizować własne potrzeby, ocenić ryzyko i zagrożenia i ewentualnie wykupić ubezpieczenie dodatkowe.

Żródło: http://rcb.gov.pl Grafika: https://fotolia.com

Strażacki.pl

Lato to czas odpoczynku, urlopów i wyjazdów.

Galeria

Czytaj również