Uwaga

Google Geocoding API error: The request was denied.

Strzelin

Pożar w cukrowni – duże ćwiczenia służb z powiatu strzelińskiego

Pożar w cukrowni – duże ćwiczenia służb z powiatu strzelińskiego

31.08.2018 roku na terenie cukrowni w Strzelinie odbyły się ćwiczenia, w których wzięły udział zastępy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Policja, funkcjonariusze Służy Więziennej, ZRM oraz ratownicy medyczni z Dolnośląskiego Oddziału DOPR. Celem ćwiczeń było rozpoznanie obiektu, doskonalenie działań ratowniczo-gaśniczych oraz sprawdzenie możliwości współpracy różnych służb.

 

Scenariusz był złożony i sprawił, że ćwiczenia były intensywne i dynamiczne. Zakładał on, że czwórka skazanych z Zakładu Karnego w Strzelinie wykonuje prace budowlane dla jednej z firm będącej podwykonawcą prac dla cukrowni. Próbują oni ukraść z terenu zakładu części z metali kolorowych i wywieźć je autem skradzionym swojemu pracodawcy. Aby zatrzeć ślady i odwrócić uwagę podpalają oni magazyn z częścią biurowo-socjalną oraz wiatą. W trakcie podkładania ognia jeden z przestępców doznaje oparzeń. Pozostałych trzech próbuje wyjechać samochodem przez główną bramę.

Ochroniarz, który nie dopuszcza do ucieczki, zostaje poszkodowany. Udaje mu się jednak dodzwonić na numer 112 i opisać sytuację. Więźniowie zawracają, aby podjąć próbę ucieczki przez drugą z bram. Na drodze stają im pracownicy zakładu. Dochodzi do szarpaniny, w której zostaje poszkodowanych kilka osób. Przestępcy wbiegają do budynku laboratorium, w którym się barykadują i biorą zakładników.

Operator numeru 112 powiadamia odpowiednie służby. Straż pożarna otrzymuje również zgłoszenia o pożarze od osób postronnych i pracowników zakładu. Na miejscu jako pierwsi zjawili się funkcjonariusze Policji z Komendy Powiatowej w Strzelinie, którzy udzielają pomocy poszkodowanym i wzywają na miejsce posiłki. Dokonują również zatrzymania jednego ze skazanych.

Do pożaru został w pierwszej kolejności zadysponowany pluton gaśniczy z JRG w Strzelinie. Po rozpoznaniu sytuacji KDR poprosił o zadysponowanie dodatkowych sił i środków z okolicznych OSP.

W pierwszej fazie działań gaśniczych podano dwa prądy wody na płonącą wiatę, w której zgromadzone były materiały łatwopalne takie jak oleje i smary. Po dojeździe na miejsce kolejnych zastępów zorganizowano zaopatrzenie wodne oraz wprowadzona została rota do wnętrza płonącego pomieszczenia. Ratownicy odnaleźli z zadymieniu osobę poszkodowaną, która została ewakuowana na zewnątrz i przekazana pod opiekę ratowników medycznych. Kolejne zastępy OSP, które docierały na miejsce, udzielały wsparcia ratownikom medycznym, którzy opiekowali się kilkoma poszkodowanymi. Docierające na miejsce zespoły ZRM transportują ich do szpitala w Strzelinie.

Ze względu na silne promieniowanie cieplne rozstawione zastają kurtyny wodne w celu obrony budynku laboratorium i zabezpieczenia działań Policji.

Po przeprowadzeniu szczegółowego rozpoznania KDR otrzymuję informację o wycieku nieznanej substancji z dużego zbiornika zlokalizowanego kilkadziesiąt metrów od miejsca akcji gaśniczej.

Rota ratowników ubranych w kombinezony ochronne zabezpieczyła zbiornik, wyznaczając strefę ochronną i przeprowadziła działania mające na celu ograniczenie obszaru wycieku. Na miejsce została zadysponowana grupa chemiczna z Wrocławia. Zastępy po przybyciu na miejsce stwierdziły, że substancją chemiczną jest ług sodowy. Po zatamowaniu wycieku został on przepompowany do nowego zbiornika.

W międzyczasie funkcjonariusze Policji otaczają budynek, w którym przetrzymywani są zakładnicy i prowadzą negocjację. Na miejsce docierają dodatkowe patrole oraz Grupa Interwencyjna Służy Więziennej. Ponieważ rozmowy nie przynoszą efektów, pada decyzja o przeprowadzeniu szturmu. Po podjęciu interwencji zbiegowie zostali obezwładnieni i przetransportowani z powrotem do zakładu karnego.

Strażacki.pl

31.08.2018 roku na terenie cukrowni w Strzelinie odbyły się ćwiczenia, w


Sklep pożarniczy Florian

Koszulka strażacka 4F

etui strazackie na telefon


Galeria

Czytaj również

blog comments powered by Disqus