Kraj

Pomoc dla strażaków OSP Wieliczka i Bieżanów. Podsumowanie działań straży pożarnych związanych z usuwaniem nawałnic.

Pomoc dla strażaków OSP Wieliczka i Bieżanów. Podsumowanie działań straży pożarnych związanych z usuwaniem nawałnic.

W okresie od 21 do 30 maja 2019 roku strażacy w całej Polsce przeprowadzili 11.331 interwencji związanych z usuwaniem skutków burz, silnych wiatrów, trąb powietrznych, intensywnych opadów deszczu i podtopień.

Najwięcej interwencji odnotowano w województwach:

  • małopolskim 4067
  • podkarpackim 3176
  • śląskim 1500
  • świętokrzyskim 886
  • mazowieckim 563.

W wyniku nawałnic ranne zostały cztery osoby, w tym trzech strażaków podczas prowadzonych działań ratowniczych.

Działania strażaków związane były z zabezpieczaniem zerwanych i uszkodzonych dachów (306 budynków, w tym 192 mieszkalne), usuwaniem tysięcy złamanych i powalonych przez silny wiatr drzew, które tarasowały wiele ulic, dróg i szlaków kolejowych, wypompowywaniu wody z kilku tysięcy piwnic zalanych budynków (4979 budynków) oraz odcinków dróg (1044), zasilaniu, z wykorzystaniem agregatów prądotwórczych, różnego rodzaju obiektów, zabezpieczaniu workami z piaskiem przed zalaniem budynków oraz dróg, umacnianiu, podwyższaniu i patrolowaniu wałów przeciwpowodziowych.

W okresie tym w całym kraju przy usuwaniu nawałnic zaangażowanych było 74.626 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i druhów ochotniczych straży pożarnych, którzy do działań wykorzystali 16.180 samochodów pożarniczych.

Dzięki inicjatywie i osobistemu zaangażowaniu sekretarza stanu w MSWiA Pana Jarosława Zielińskiego, została podjęta decyzja o przyznaniu pomocy finansowej dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Wieliczce oraz Bieżanowie w woj. małopolskim.

Po przeprowadzeniu wizji lokalnej w jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych Wieliczka oraz Bieżanów dla zapewnienia właściwego funkcjonowania ww. jednostek ochotniczych straży pożarnych została przyznana pomoc finansowa w wysokości:

- Ochotnicza Straż Pożarna w Wieliczce 48 tys. złotych

- Ochotnicza Straż Pożarna w Bieżanowie 34 tys. złotych

Przyznane środki finansowe zostaną niezwłocznie przekazane do wymienionych jednostek z przeznaczeniem na odtworzenie i doprowadzenie ich remiz do pierwotnego stanu.

Remizy te ucierpiały w wyniku powodzi, która miała miejsce w dniach 19-23 maja 2019 roku na terenie woj. małopolskiego.

Obecnie stabilizuje się sytuacja hydrologiczna na Wiśle i Odrze. Stany alarmowe przekroczone są na czterech stacjach wodowskazowych (na Wiśle). Stany ostrzegawcze przekroczone są w siedemnastu miejscach, piętnastu na Wiśle i dwóch na Odrze. W dalszym ciągu, w wielu miejscach strażacy umacniają i patrolują wały przeciwpowodziowe.

Foto: Ochotnicza Straż Pożarna w Wieliczce
Info: KG PSP - st. bryg. Paweł Frątczak

Strażacki.pl

W okresie od 21 do 30 maja 2019 roku strażacy


Sklep pożarniczy Florian

maseczki dla strażaków


Czytaj również