Stary Węgliniec

Pomoc Humanitarna ze Starego Węglińca

Pomoc Humanitarna ze Starego Węglińca

Ochotnicza Straż Pożarna w Starym Węglińcu w ramach pomocy humanitarnej przekazała w dniu 1.12.2018r. samochód gaśniczy STAR 244 jednostce na Ukrainie. Działania takie podjęła jako pierwsza jednostka w województwie dolnośląskim. Nasi druhowie od ponad roku nieformalnie współpracują i utrzymują stały kontakt z kolegami z Ukrainy kilkukrotnie się w tym czasie odwiedzając.


Nasz poprzedni wóz po przejechaniu 1000 km w blisko 20 godzin dotarł na miejsce. Na kołach! Wierzymy że tamtejsi strażacy dadzą mu drugą młodość i jeszcze przez długi czas nie zawiedzie ich w akcji tak jak nigdy nie zawiódł nas. Dla druhów z Ukrainy pozyskaliśmy także od strażaków z niemieckiego Großdubrau i KP PSP w Zgorzelcu kilkanaście mundurów bojowych, hełmów, butów, węży i kasków dla dzieci które wspomogą ich podczas działań. Międzynarodowa trójstronna współpraca tych kilku jednostek w przyszłości na pewno przyniesie wymierne efekty.


Delegacja która nas odwiedziła składała się z 3 osób, a cała wizyta trwała dwa dni. Swoją obecnością zaszczycił nas Mer Wiśniowca - Wołodymyr Kravets i Naczelnik OSP w Wiśniowcu. W zorganizowanym uroczystym obiedzie wzięli udział także ludzie bez których cały projekt nie miałby szans powodzenia m.in. Burmistrz GiM Węgliniec - Pan Mariusz Wieczorek, przewodniczący Rady Miejskiej Węglińca -Pan Wiesław Piechota, były Komendant KP PSP w Bolesławcu st. bryg. Grzegorz Kocon oraz Pan Adam Fornal kierujący Dolnośląskim oddziałem PCK. Dzięki współpracy z UNESCO udało się bez problemów przejść przez formalną część przedsięwzięcia i bezpiecznie przejechać samochodem przez naszą wschodnia granicę. Nieocenioną pomocą wsparli nas także komendant KP PSP w Zgorzelcu st. kpt Artur Czułajewski oraz były burmistrz Pan Stanisław Mikołajczyk, który zaakceptował nasz pomysł i nadzorował go merytorycznie od początku do końca.


Zarząd i przedstawiciele naszej OSP wymieniali się doświadczeniami i odkrywali różnice między systemami ochrony przeciwpożarowej w tych dwóch krajach. Całe spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Kolejnego dnia przed południem zaprosiliśmy gości do naszej remizy. Po podpisaniu dokumentów i przekazaniu kluczyków do pojazdu, obejrzeli nasz nowy wóz i remizę po czym w eskorcie naszych druhów do granicy polsko - ukraińskiej wyruszyli w długą podróż do domu.


Wiosną 2019r. planujemy odwiedzić naszych kolegów na Ukrainie, zobaczyć jak sprawuje się nasz samochód i poznać zasady oraz problemy funkcjonowania jednostek w Wiśniowcu i Zbarażu. będzie to doskonała okazja do wymiany doświadczeń i zacieśnienia współpracy.

Info/foto dzięki uprzejmości OSP Stary Węgliniec 

Strażacki.pl

Ochotnicza Straż Pożarna w Starym Węglińcu w ramach pomocy humanitarnej p


florian v3

etui strazackie na telefon


Galeria

Czytaj również