Kraj

Szef MSWiA: Ponad 40 proc. telefonów na numer 112 to zgłoszenia niezasadne

Szef MSWiA: Ponad 40 proc. telefonów na numer 112 to zgłoszenia niezasadne

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112, obchodzony wczoraj (11 lutego), był okazją do podsumowania funkcjonowania Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Z operatorami numeru alarmowego spotkał się minister Joachim Brudziński.

- W waszych rękach niejednokrotnie spoczywa zdrowie, a nawet życie naszych rodaków. Dzięki waszej natychmiastowej reakcji i pomocy niejedno ludzkie życie zostało uratowane. Chcę wam za to ciche i skromne, ale prawdziwe bohaterstwo podziękować - powiedział szef MSWiA. 

Podczas spotkania w Radomiu z udziałem wiceministra Pawła Majewskiego oraz przedstawicieli m.in. instytucji, służb mundurowych i ratunkowych, minister wyróżnił 34 operatorów numeru alarmowego z całej Polski, którzy ze szczególnym zaangażowaniem i odpowiedzialnością wypełniają swoje obowiązki.

To często niedoceniana i niezauważana służba. Przez 365 dni w roku, przez 24 godziny na dobę, dzięki waszemu poświęceniu, waszemu profesjonalizmowi Polacy mogą czuć się bezpieczni – zaznaczył szef MSWiA.

We wszystkich siedemnastu CPR w Polsce, w 2018 r. zarejestrowano niemal 20 milionów zgłoszeń przychodzących. W porównaniu z 2017 r. ogólna ich liczba wzrosła o ponad 983 tys. Siedem milionów zdarzeń zgłoszonych na numer alarmowy 112 zostało przekazanych m.in. Policji, Straży Pożarnej i dyspozytorom zespołów ratownictwa medycznego. Zgłoszenia fałszywe lub niezasadne stanowiły w ubiegłym roku ponad 42 % wszystkich zgłoszeń. To o 2,43% mniej niż w 2017 r. Minister Joachim Brudziński zwrócił uwagę na konieczność edukacji w zakresie korzystania z numeru alarmowego 112.  

- Przed nami olbrzymie wyzwanie i gorąca prośba do wychowawców, nauczycieli i rodziców. Rozmawiajmy z dziećmi, edukujmy młodzież, ale i dorosłych na temat znaczenia numeru 112. Przestrzegajmy przed traktowaniem numeru alarmowego jako okazji do żartów. Musimy nad tym pracować, by liczba fałszywych zgłoszeń z każdym rokiem malała – apelował szef resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Udane przełączenie numeru 997

W ubiegłym roku, m.in. dzięki zaangażowaniu służb i operatorów, z sukcesem przeprowadzone zostało w całym kraju przełączenie numeru alarmowego 997 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego. W efekcie wszystkie zgłoszenia kierowane na numer 997 są obecnie obsługiwane przez operatorów 112. Dzięki temu, że informacja od razu trafia do operatorów CPR, możliwe jest jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb. Minister Joachim Brudziński podziękował za sprawną współpracę w zakresie przełączania numeru 997 wszystkim służbom, w tym medycznym. 

Poprawa warunków pracy

W 2018 roku zostały oddane do użytku nowe siedziby Centrów Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu i w Rzeszowie. Kolejne inwestycje realizowane będą m.in. w Krakowie, Bydgoszczy i Białymstoku. Minister Joachim Brudziński zapewnił, że nadal będzie starał się o poprawę warunków zatrudnienia operatorów numeru alarmowego.

 Źródło: MSWiA

Strażacki.pl

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112, obchodzony wczoraj (11


Sklep pożarniczy Florian

Koszulka strażacka 4F

etui strazackie na telefon


Czytaj również

blog comments powered by Disqus