Potężne pożary lasów. Rząd Portugalii poprosił UE o pomoc

Potężne pożary lasów. Rząd Portugalii poprosił UE o pomoc

Portugalia poprzez centrum ERCC w Brukseli w związku z pożarami lasów zwróciła się o udzielenie międzynarodowej pomocy ratowniczej w postaci dwóch modułów przeznaczonych do gaszenia pożarów lasów przy użyciu samolotów.

Wczoraj, tj. 18 czerwca została zaakceptowana poprzez mechanizm wspólnotowy ochrony ludności Unii Europejskiej międzynarodowa pomoc ratownicza. Trzy samoloty gaśnicze zostały skierowane z Francji, dwa z Hiszpanii i dwa z Włoch. Przylot samolotów z Francji i Hiszpanii nastąpił wczoraj. Poza tym dodatkowo w ramach współpracy bilateralnej Hiszpania zaoferowała cztery dodatkowe samoloty gaśnicze. - poinformował nasz portal Rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.

Zapytaliśmy Rzecznika KG PSP czy Polscy strażacy również zaoferowali pomoc Portugalii, st. bryg. Paweł Frątczak poinformował jednak, że Państwowa Straż Pożarna nie posiada na swoim wyposażeniu samolotów gaśniczych. A to właśnie o samoloty gaśnicze prosi Portugalia.

Pożary w Portugalii wybuchły w sobotę (17.06.2017) przed godziną 16 (15 czasu lokalnego) w rejonie miejscowości Pedrogao Grande, około 150 km na północny wschód od Lizbony.

Wczoraj media informowały o 62 ofiarach śmiertelnych i 59 osobach rannych. Wiele osób spłonęło w samochodach na drodze łączącej miejscowości Figueiros dos Vinhos i Castanheira de Pera. Niestety nie jest to ostateczny bilans pożarów.

W akcji gaśniczej bierze udział około 600 strażaków.

Foto ilustrowane OSP Żychcice

remiza998 750 100px

Diato_v1.png

Galeria

Strazacki.pl