Nowy Dwór Mazowiecki

Poznaj naszą jednostkę - OSP Ratownictwo Wodne w Nowym Dworze Mazowieckim

Poznaj naszą jednostkę -  OSP Ratownictwo Wodne w Nowym Dworze Mazowieckim

Strażacy od koników morskich – tak nas nazwały dzieci patrząc na nasze logo

Ochotnicza Straż Pożarna‒Ratownictwo Wodne w Nowym Dworze Mazowieckim rozpoczęła działalność w kwietniu 2012 roku. W związku z tym jesteśmy bardzo młodą jednostką ochrony przeciwpożarowej. Pierwsze kroki stawialiśmy pod skrzydłami KP PSP w Nowym Dworze Mazowieckim, po dwóch latach trochę się usamodzielniliśmy. Nasze miasto znajduje się w dorzeczu trzech rzek, więc naturalnym pomysłem było zajęcie się ratownictwem związanym z wodą.

Początki ratownictwa wodnego

W lipcu 2013 roku jako wówczas pierwsza OSP w Polsce uzyskaliśmy decyzję Ministra SWiA na wykonywanie ratownictwa wodnego.

W związku z tym, że byliśmy podmiotem ratownictwa wodnego, także uzyskaliśmy decyzję Wojewody Mazowieckiego jako podmiot współpracujący z PRM.
Dysponowaliśmy już ratownikami wodnymi z KPP, oraz podstawowym sprzętem do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. 

W dużej ilości w dziedzinie ratownictwa wodnego wspomagaliśmy się sprzętem prywatnym, który był użyczony przez ówczesnych członków naszej OSP-RW.
W szybkim tempie w szeregi OSP wstępowali kolejni członkowie ‒ obecnie jest ich 72, z czego 14 to Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza oraz 18 członków wspierających. Wśród czynnych ratowników jest 28 ratowników wodnych oraz 8 przewodników psów ratowniczych.
Czynni druhowie w większości mają za sobą kursy uprawniające do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych, ratownictwa technicznego, KPP, uprawnienia ratowników wodnych czy płetwonurków. Są wśród nich instruktorzy nurkowania z dużym doświadczeniem.

Wyposażenie jednostki 

W lata 2013, 2014 pozyskaliśmy z dotacji Starosty Nowodworskiego, MSWiA i NFOŚiGW dwa pojazdy typu quad z przyczepą transportową, podstawowy sprzęt pożarniczy i armaturę wodną do działań wspomagających podczas pożarów.

Także w lipcu 2013 r. dzięki KP PSP w Nowym Dworze Mazowieckim pozyskaliśmy pierwszy nasz samochód ratowniczy Iveco Turbo Daily 4x4, który stał się SLRw 537[M]35.

W grudniu 2016 r. pozyskaliśmy od miejscowej OSP (130-to latki) samochód ratowniczo-gaśniczy Star 266 GBA 537[M]30 w związku z czym mogliśmy już podejmować działania ratowniczo-gaśnicze na swoim terenie.
Następnie w roku 2017 pozyskaliśmy nowy samochód ratowniczo-gaśniczy GLBM 537[M]31 Opel Movano, który stał się następnym sprzętem służącym do ratowania przed pożarami i miejscowymi zagrożeniami.

51041703 2061849453903367 7891798640266575872 n

W 2017 roku także pozyskaliśmy nieodpłatnie skuter wodny, który został przez naszych druhów dostosowany do działań ratowniczych oraz w grudniu 2017 r. zakupiliśmy nowy skuter wodny z platformą ratowniczą na przyczepie przygotowany w całości do naszych działań. Zakupy te były ze środków NFOŚiGW.

Doskonalenie "zawodowe" ratowników 

Doskonalenie „zawodowe” ratowników odbywało się także poza PSP. I tak ratownicy naszej jednostki szkolili się na wodach powodziowych i szybkopłynących w Wietrznicy na Dunaju gdzie przez 3 lata przeszkoliło się 15 ratowników. Szkolenie ratownictwa wodnego – WOPR Legionowo oraz we własnym zakresie przy użyciu już posiadanego sprzętu szkoleniowego. Przez ostatnie 3 lata 14 ratowników uzyskało kwalifikacje sterników motorowodnych. Szkolenie nurkowe – przez 4 lata - 25 ratowników pozyskało kwalifikacje w zakresie od P1, P2, PE. W ostatnich latach także podjęliśmy szkolenie operatów skutera wodnego z platformą ratowniczą organizowanych przez pierwszą i jedyną w kraju Grupę Ratownictwa Skuterowego „K38Poland”, która łączy dotychczasowe wieloletnie doświadczenie w ratownictwie morskim i ogólnie pojętym ratowaniu życia na wodzie. Jej członkami są ludzie zawodowo i emocjonalnie związani z problematyką ratowania życia. Są to m.in. instruktorzy ratownictwa morskiego, przedstawiciele WOPR, aktywni czołowi zawodnicy w skuterach wodnych, instruktorzy motorowodni. Celem grupy jest zapewnienie odpowiedniego standardu w zabezpieczeniu i niesieniu pomocy w przypadkach zagrożenia życia, zwłaszcza podczas zorganizowanych imprez na wodzie (zawody, regaty, imprezy rekreacyjne).

50832940 374696193328475 7067293265942282240 n

W ciągu trzech lat przeszkoliliśmy 12 ratowników K38 i będzie ich więcej. W związku z powyższym jako jednostka wykonująca ratownictwo wodne dysponujemy od roku 2015 łodzią ratowniczą z silnikiem strugowodnym 115KM, wyposażoną w sprzęt nawigacyjny oraz osprzęt ratownictwa medycznego do działań na wodzie.

Wraz z rozwojem jednostki, wraz z naszym samodoskonaleniem, pozyskujemy różnoraki sprzęt ratowniczy. Zakupy odbywają się z różnego rodzaju dotacji czy to Miasta Nowy Dwór Mazowiecki, Samorządu Województwa Mazowieckiego, Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Funduszu Sprawiedliwości czy w końcu od różnego rodzaju darczyńców. Rok 2018 wyposażył nas w sprzęt ratownictwa technicznego – średni zestaw „LUCAS-a”, łódź ratowniczą Whally 435 z silnikiem 30 KM, przyczepa do transportu dwóch skuterów wodnych, zestawy oświetleniowe (najaśnice, latarki różnego rodzaju, szperacze) agregat prądotwórczy czy pompa do wody brudnej jak i pneumatyczny namiot ratowniczy z nagrzewnicą.

W roku 2017 czy 2018 braliśmy udział jako ratownicy wodni w manewrach organizowanych przez KG PSP jako jednostka służąca do zabezpieczenia ratowniczego biorących udział w ćwiczeniach na wodzie.

Co roku od 4 lat nasza OSP-RW prowadzi w sezonie letnim zabezpieczenie miejsca wyznaczonego do kąpieli na terenie miasta Nowy Dwór Mazowiecki oraz prowadzimy stały dyżur ze sprzętem na wodzie w zakresie ratownictwa wodnego na rzece Narew.
Staramy się instruować jak i pilnować ludzi przebywających nad wodą, ale niestety nie można dotrzeć do wszystkich szczególnie tych, którym życie się znudziło. Są to samobójcy, zmęczeni sytuacjami osobistymi, nieszczęśliwie zakochani itp. W ostatnich dwóch latach było ich 5. Głównie skaczą z mostów na rzece Wkrze lub Narwi. Nasze działania w tym względzie nie pozwalają im zakończyć życia.

Sekcja poszukiwawczo-ratownicza oparta na psach

Zupełnie inną historią jest tworzona sekcja poszukiwawczo-ratownicza oparta na psach. Jest to trzecia sekcja ratownicza po pożarniczej i ratownictwa wodnego.

Poza strażakami na dwóch nogach służą jeszcze tacy na czterech łapach. Psy Ratownicze w OSP-RW zajmują się szerokim spektrum działań ratowniczych, posiadamy psa szkolącego się w zakresie ratownictwa wodnego oraz psy szkolone do poszukiwań osób zaginionych w terenie otwartym oraz uwięzionych pod gruzami. Każdy pies w naszej jednostce mieszka wraz ze swoim przewodnikiem w jego domu i jest traktowany jako pełnoprawny członek rodziny. Praca z psami to dla naszych strażaków przede wszystkim pasja którą realizują poświęcając prawie każdą wolną chwilę. Szerokie spektrum działań psich ratowników wymaga nieustannego doskonalenia ich umiejętności ratowniczych a także sprawności, posłuszeństwa i dbania o kondycję. W roku ubiegłym przebiegł na 81 – treningach ratowniczych obejmujących poszukiwanie osób zaginionych w terenie otwartym i na gruzowiskach, 28 – treningach, które odbyły się poza województwem mazowieckim. Przeliczając treningi w czasie, to nie wliczając dojazdów zajęły one 366 godzin!

50506377 381616335946613 8234745602689204224 n

W 2018 roku trzy nasze psy uzyskały certyfikat terenowej specjalności ratowniczej klasy „0” i jeden dodatkowo gruzowiskowej specjalności ratowniczej klasy „0”. Nasza jednostka w ciągu roku była 10 razy dysponowana w związku z poszukiwaniami osoby zaginionej na terenie powiatu nowodworskiego. Patrząc na te liczby możemy stwierdzić z pełnym przekonaniem, iż służba ochotnika to pełen etat, a wszytko po to „aby inni mogli żyć”.
Z roku na rok rośnie nam ilość akcji ratowniczych na terenie powiatu. W roku 2017 doposażeni w GBA mieliśmy 109 akcji, a roku 2018 – 120.

Działania na rzecz społeczności lokalnej 

Poza działaniami ratowniczymi druhowie zajmują się też edukacją z zakresu pierwszej pomocy czy zasad bezpieczeństwa nad wodą. I to nie tylko na terenie gminy. Nie jesteśmy w KSRG, ale działamy na terenie powiatu. Spotykamy się w dziećmi i młodzieżą szkół gmin ościennych, prowadzimy różnego rodzaju pogadanki, szkolenia czy pokazy z dziedziny ratownictwa. Między innymi w ubiegłym roku (2018) podczas Gali Finałowej II edycji Konkursu „FLORIANY 2018” - Strażackich Oscarów nasza jednostka znalazła się wśród wyróżnionej 13-tki w kategorii specjalnej – „Ratujemy i Uczymy Ratować”.

W roku 2018 odnowiliśmy naszą MDP, ponieważ poprzednia już się „zestarzała”. Druhowie młodzieżówki w liczbie 14 bardzo prężnie uczestniczą w życiu naszej OSP-RW. Gdy nadejdzie czas wakacji, na pewno zdobędą pierwsze podstawowe szlify strażaka MDP OSP.

Dziękujemy OSP-RW  w Nowym Dworze Mazowieckim za obszerny i szczegółowy opis Jednostki, na podstawie którego powstał artykuł. Życzymy samych sukcesów! 

Pisalismy wczesniej o jednostce:

OSP Jazgarzew 

Info/ zdjęcia dzięki uprzejmości OSP-RW w Nowym Dworze Mazowieckim

Strażacki.pl

Strażacy od k


Sklep pożarniczy Florian

Koszulka strażacka 4F

etui strazackie na telefon


Galeria

Czytaj również

blog comments powered by Disqus