Prognozowane gwałtowne burze – ostrzeżenie Stowarzyszenia Skywarn Polska

Prognozowane gwałtowne burze – ostrzeżenie Stowarzyszenia Skywarn Polska

Wraz z nadchodzącą falą upałów nad Polską, przez około tydzień będą występowały warunki korzystne do rozwoju groźnych burz. - informują Polscy Łowcy Burz.

Spodziewane zjawiska będą miały charakter lokalny, co oznacza, że jedynie kilka procent powierzchni objętej ostrzeżeniem w prognozach „Łowców” doświadczy najbardziej intensywnych zjawisk. Lokalnym burzom towarzyszyć będą: nawalne opady deszczu do 30-40 mm/dobę, bardzo silne porywy wiatru, do 110 km/h, a także opady gradu, lokalnie do 5 cm średnicy. Punktowo gwałtowne zjawiska mogą osiągnąć większe nasilenie.

Regiony szczególnie zagrożone będą każdego dnia ulegać zmianie. Szczegółowe informacje na daną dobę będą publikowane na stronie lowcyburz.pl w prognozach konwekcyjnych.

Pierwsze gwałtowne zjawiska prognozowane są już na dzień dzisiejszy. Polscy Łowcy Burz wydali dzisiaj prognozę konwekcyjną w której został wydany pierwszy stopień zagrożenia dla zachodniej części kraju. Dla znacznej części kraju wydane zostało również ostrzeżenie o upałach. Uważajmy na siebie.

Warto przygotować się do tych zjawisk. Ostatnie burze oraz intensywne opady desczu sprawiły, że wiele regionów naszego kraju zmagało się z zalaniami czy powalonymi drzewami. Strażacy mieli pełne ręce roboty. Mamy nadzieję, że tym razem prognozy się nie sprawdzą.

Zdjęcie ilustrowan Andrzej Jakubiak/Strazacki.pl

remiza998 750 100px

kalendarze zmianowe

florian maly

Galeria

Strazacki.pl