Rozpoczęły się wakacje dlatego chętnie wybieramy się nad wodę…

Rozpoczęły się wakacje dlatego chętnie wybieramy się nad wodę…

Minionej środy strażacy z OSP Gniew zorganizowali ćwiczenia na akwenie wodnym w Pieniążkowie. Po krótkim szkoleniu teoretycznym, odbyły się ćwiczenia praktyczne z zakresu działań ratowniczych m.in. podejmowanie osób z wody różnymi technikami. -Podczas ćwiczeń korzystaliśmy ze specjalnych kombinezonów wykorzystywanych w ratownictwie wodnym oraz łodzi motorowej. Sprzęt ten posiadamy w naszej jednostce i jest w pełnej gotowości bojowej. - komentuje jeden z druhów.

Siły i środki biorące udział w ćwiczeniach:

-549[G]45 – SRt – Star 266 – OSP Gniew

-549[G]46 – SLRt – Ford Transit – OSP Gniew

-549[G]Ł4 – Łódź motorowa – OSP Gniew

Planując wypoczynek nad wodą, zapoznaj się z poniższymi radami i wskazówkami, które pozwolą Ci uniknąć niepotrzebnej tragedii oraz spędzić bezpiecznie wakacje i czas wolny:

  1. Najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników WOPR lub funkcjonariuszy Policji Wodnej.

  2. Nie korzystaj z kąpieli w gliniankach, stawach, na żwirowiskach – mogą być bardzo zanieczyszczone, zarośnięte i głębokie; w razie zagrożenia nikt Cię nie usłyszy.

  3. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych (mostów, zapór, portów itp.)

  4. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym wypoczywasz.

  5. Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników.

  6. Jeśli Twoje dzieci są w wodzie, miej nad nimi ciągły nadzór (na moment nie spuszczaj ich z oka), nawet wtedy, gdy umieją pływać. Jedno zachłyśnięcie może się skończyć utonięciem.

  7. Obecność ratowników nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoje dzieci zawsze ponoszą rodzice.

  8. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza, najlepsza temperatura to 22-25 stopni.

  9. Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.

  10. Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Przed wejściem do wody skorzystaj z prysznica lub stopniowo ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia.

Zachęcamy do obejrzenia spotu wykonanego przez KW PSP Warszawie!

remiza998 750 100px

Diato_v1.png

Galeria

Mikołaj Brzycki