niedziela, 01 lipca 2018

Ruszyły testy nowego systemu ostrzegania ludności poprzez wiadomość SMS

Ruszyły testy nowego systemu ostrzegania ludności poprzez wiadomość SMS

W piątek ruszyły testy nowego systemu ostrzegania ludności o zagrożeniach. -W ramach pilotażu będziemy mogli otrzymywać smsy alarmowe o sytuacjach kryzysowych czytamy w komunikacie MSWiA.

- Podpisaliśmy dzisiaj porozumienie w sprawie możliwości wysyłania obywatelom, w sytuacjach alarmowych, smsów ostrzegających przed zagrożeniem – powiedział w piątek szef resortu cyfryzacji.

Porozumienie z operatorami telefonii komórkowej wiąże się z uruchomieniem pilotażu usługi powiadamiania ludności. Jest to efekt prac międzyresortowego zespołu do oceny funkcjonowania systemu ratownictwa i zarządzania kryzysowego. - Smsy z powiadamianiem obszarowym były jedną z rekomendacji rządowego zespołu, który po zeszłorocznych nawałnicach opracował propozycje zmian legislacyjnych – podkreślił wiceminister Paweł Majewski.

W ramach pilotażu przetestowane zostanie zupełnie nowe w Polsce rozwiązanie. Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, że tego typu systemy są już wykorzystywane w wielu państwach europejskich. Operatorzy sieci komórkowych w trakcie trwania programu, będą testować system wysyłania komunikatów użytkownikom  - w formie smsów – o możliwych sytuacjach kryzysowych na danym obszarze. - Na razie obszar ten będzie obejmował województwo. Później będzie stopniowo zawężany – powiedział wiceszef MSWiA.

Jak system sprawdzi się w rzeczywistości czas pokaże. Na tą chwilę na pewno polecamy system Sky Predict 2 Polskich Łowców Burz, którzy na bieżąco wydają ostrzeżenia meteorologiczne dla obszarów lokalnych, a nie wojewódzkich. Ostrzeżenia można śledzić na stronie Polscy Łowcy Burz.

Foto MSWiA

Strazacki.pl/M


florian v3

750x100 uvex v2

750x100 etui nowe wzory


Galeria

Czytaj również