Wrocław

Search Camp 2018 – duże manewry ratownicze we Wrocławiu

Search Camp 2018 – duże manewry ratownicze we Wrocławiu

W dniach 30.11-02.12.2018 roku we Wrocławiu odbyły się manewry Search Camp. W szkoleniu wzięły udział Ochotnicze Grupy Poszukiwawczo Ratownicze oraz jednostki wspierające. Organizatorem szóstej już edycji była Ochotnicza Straż Pożarna Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego we Wrocławiu.

Search Camp, to jedne z największych w kraju manewrów ratowniczych. W poprzednich edycjach uczestniczyło w nich łącznie blisko 300 ratowników z kraju i zza granicy. Głównym założeniem warsztatów jest doskonalenie umiejętności poszukiwania osób zaginionych w terenie otwartym oraz pod gruzami, a także udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy.
W obecnej edycji Search Camp, który powrócił do kalendarza po rocznej przerwie, uczestnicy pogłębiali swoją wiedzę oraz sprawdzali umiejętności w zadaniach praktycznych z zakresu prowadzenia poszukiwań w warunkach miejskich, prowadzenia działań ratowniczych w zdarzeniach masowych, udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz współpracy i komunikacji w grupie.

Pierwszego dnia uczestnicy zdobyli wiedzę na temat postępowania w przypadku masywnych krwotoków, ale również mieli okazje poznać ciekawostki z historii Wrocławia. Na wieczór organizatorzy przewidzieli grę terenową, w czasie której ekipy musiały zrealizować ciekawe zadania takie jak np. pierwsza pomoc przedweterynaryjna.

Zasadnicza część manewrów zaplanowana była na sobotę. Tego dnia wszystkie zespoły musiały się zmierzyć z zadaniami przygotowanymi przez organizatorów na sześciu stacjach, na terenie całego miasta. Zadania były trudne i wymagały dużego zaangażowania oraz kreatywnowści. Pozwoliły one przećwiczyć różne scenariusze zdarzeń, z którym ratownicy mogą się spotkać w swoich codziennych działaniach. Zespoły musiały między innymi:

 • udzielić pomocy poszkodowanemu na ściance wspinaczkowej i w bezpieczny sposób sprowadzić go na dół,
 • przejść razem z psami specjalnie przygotowany tor przeszkód,
 • odnaleźć osoby poszkodowane w lesie – do przeszukania były trzy wyznaczone sektory w tym dwa dla ratowników z psami,
 • udzielić pomocy osobom poszkodowanym w czasie nieudanej próby włamania – podczas strzelaniny poszkodowanych zostaje kilka osób, w tym interweniujący policjant,
 • do ciekawszych i trudniejszych zadań należało przeszukanie budynku starego szpitala – po ewakuacji obiektu pozostaje w nim 5 osób. Ratownicy muszą przeszukać budynek od piwnicy aż po strych. Również w tym przypadku nieodzowna okazuje się pomoc dobrze wyszkolonego psa,
 • ostatnia z lokalizacji, to bocznica kolejowa, która odgrywała rolę dworca. Jedna osoba wpada pod pociąg i z poważnymi obrażeniami znajduje się między kołami składu. W wagonach są kolejni poszkodowani, którzy doznali urazów w czasie gwałtownego hamowania pociągu. Ratownicy dostają również informację o osobach, które oddaliły się z miejsca zdarzenia. W tym przypadku do poszukiwań wkraczają przewodnicy z psam.

Niestety pogoda nie sprzyjała ani ratownikom, ani pozorantom. Niska temperatura i marznące opady deszczu sprawiły dodatkowo, że na terenie Wrocławia i powiatu doszło do wielu zdarzeń drogowych.

W związku z trudną sytuacją na drogach i rosnącą liczbą zgłoszeń udział w szkoleniu musieli zakończyć strażacy z JRG nr 5 we Wrocławiu, którzy wchodzą w skład Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej PSP Wrocław-5. Dwie inne ekipy przemieszczając się do kolejnego zadania, najechały na karambol, w którym uczestniczyło kilka pojazdów. Ratownicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, udzielili pomocy poszkodowanym oraz wsparcia do czasu przyjazdu zastępów PSP.

Manewry zostały zorganizowane przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

W manewrach udział wzięli: 

 • Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Wałbrzych
 • Grupa Ratownictwa Specjalistycznego OSP Łódź – Jędrzejów
 • Grupa Ratownictwa Specjalnego OSP Nowy Sącz
 • OSP Bogatynia GRS Sekcja Poszukiwawczo-Ratownicza
 • Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza (GPR) OSP Kęty
 • Grupa Ratownictwa Specjalistycznego - OSP Poznań
 • Sekcja Poszukiwawczo Ratownicza OSP Suchy Bór
 • Ochotnicza Straż Pożarna OSP KSRG Solarnia
 • GPR OSP Marki
 • Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Justynów
 • Grupa Poszukiwawczo - Ratownicza z Psami OSP Orzech
 • KSRG Budzów
Strażacki.pl

W dniach 30.11-02.12.2018 roku we Wrocławiu odbyły się manewry Search Camp


florian v3

Koszulka strażacka 4F

etui strazackie na telefon


Galeria

Czytaj również

blog comments powered by Disqus