Specjalistyczne drony pomocą dla strażaków

Specjalistyczne drony pomocą dla strażaków

KG PSP planuje doskonalić swe działania, zwiększając ochronę - wszystko za sprawą specjalistycznych dronów, na zakup których fundusze przekazało MSWiA.

MSWiA przekazało 2 mln złotych na rzecz Państwowej Straży Pożarnej. Fundusze zostaną przeznaczone na zakup specjalistycznych dronów, które ułatwią pracę strażaków, sprawiając, że ich działania będą bardziej precyzyjne, przez co i skuteczniejsze.

Komendant główny PSP, gen. brygadier Leszek Suski podkreśla, że tego typu sprzęt będzie można wykorzystać “w celu poszukiwań osób zaginionych, ale również do obserwacji pożarów i koordynowania działań ratowniczych”, zaznaczając, że bywają sytuacje, w których praca strażaków jest mocno utrudniona, ze względu na specyfikę pożaru - “dochodzi do pożarów składowisk śmieci, a niektóre z nich mają olbrzymie wymiary. Czasami zajmują powierzchnię ponad hektara, nie są podzielone na żadne sektory, a wysokość hałd często sięga kilkunastu metrów” - specjalistyczne drony pomogą precyzyjnie zlokalizować miejsce pożaru, dzięki czemu strażacy będą mogli z większą precyzją podawać wodę lub pianę gaśniczą, szybciej eliminując źródła ogniskowe.

Ilość dronów oraz termin realizacji zakupu nie jest jeszcze znany, gdyż nie odbył się przetarg, umożliwiający oszacowanie kosztów związanych z nabyciem tego typu sprzętu. Jak zaznacza gen. brygadier Leszek Suski, PSP chce, by firma dostarczająca drony, pokryła także koszty szkolenia dla strażaków będących w przyszłości operatorami zakupionych urządzeń. Komendant zaznacza, że, ze względu na konieczność odbycia kilku stopniowych kursów, tego typu działania są czasochłonne.

Mimo, że termin realizacji planu dotyczącego zaopatrzenia KG PSP w specjalistyczne drony może wydłużyć się w czasie, bez wątpienia jest to dobre posunięcie, gwarantujące nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa i skuteczności strażaków, ale także ułatwiające im ich ciężką pracę.

Czytaj również: Strażacy z Ostrowi Mazowieckiej z nowym dronem

Strażacki.pl

KG PSP planuje doskonalić swe działania, zwiększając ochronę - wszystko


Sklep pożarniczy Florian

Koszulka strażacka 4F

etui strazackie na telefon


Czytaj również

blog comments powered by Disqus