czwartek, 05 października 2017

Spore zamieszanie na rynku. Kamera termowizyjna poniżej 3500zł!

Spore zamieszanie na rynku. Kamera termowizyjna poniżej 3500zł!

W ostatnich dniach spore zainteresowanie wywołało pojawienie się na rynku kamer termowizyjnych SEEK Reveal FirePRO. Historia firmy, należy do bardzo ciekawych.

Od samolotów do Seek Thermal

Za każdą firmą kryje się historia trudów oraz ciężkiej pracy. Nie inaczej jest z Seek Thermal Inc., założoną przez dwie osoby: Williama J. Parrisha oraz Tima Fitzgibbonsa. To oni uczestniczyli we wprowadzeniu w życie haseł “podczerwień” oraz “termowizja”.

Wykrywanie podczerwieni

William J. Parish, obecnie CTO Seek Thermal, znany jako naukowiec z wieloma sukcesami w dziedzinie badania podczerwieni i zdobywca wielu nagród branżowych, swoją przygodę z podczerwienią rozpoczął, gdy w latach 1976-1980 pracował w Hughes Aircraft, gdzie opracowywał koncepcje wykrywania podczerwieni (wiele z nich potem stało się rzeczywistością).

W 1981 roku Parish założył firmę Amber Engineering, której celem była komercjalizacja technologii wojskowych związanych z podczerwienią, przy wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań inżynieryjnych oraz biznesowych. Całość miała doprowadzić do znacznego obniżenia kosztów produkcji termowizji, dzięki czemu zostałaby ona upowszechniona. W 1992 roku Amber Engineering zostało przejęte przez Raytheon, a Parish przestał kierować firmą.

Komercjalizacja technologii wojskowych

Założył zatem kolejne przedsiębiorstwo – Indigo Systems. Szybko stało się ono liderem w dziedzinie komercjalizacji podczerwieni i zaczęło osiągać spore przychody – 800 tys. dolarów w pierwszym roku, a sześć lat po założeniu przedsiębiorstwa wykazało ono 75 mln dolarów przychodu. W 2002 oraz 2003 roku Deloitte uznało Indigo Systems za jedną z najszybciej rozwijających się firm z uwagi na ten gwałtowny wzrost przychodów. W 2004 roku sprzedano przedsiębiorstwo za 185 milionów dolarów – nowym właścicielem został Flir Systems, które przejęło wiele rozwiązań technicznych oraz patentów.

Walka o patenty

Parrish i Fitzgibbons odeszli z Indigo w 2006 roku w celu zbudowania nowej firmy technologicznej, jednak niewiele brakowało, aby ich plany pokrzyżował spór w sądzie. Gdy obaj zaczęli rozmawiać z Raytheon o założeniu nowego przedsiębiorstwa, Flir Systems pozwało Parrisha oraz Fitzgibbonsa, twierdząc, że nie mogą rozpocząć nowej działalności bez naruszania tajemnicy handlowej oraz własności intelektualnej należącej do Flir Systems.

W 2008 roku spór został rozwiązany, gdy Sędzia Sądu Najwyższego – James Brown – wydał decyzję potwierdzającą prawo Parrisha oraz Fitzgibbonsa do rozpoczęcia nowej działalności gospodarczej. Uniewinniona para przypuściła kontratak – pozwali oni Flir Systems za ingerencję w ich biznesplany. W 2011 r. Flir wniósł o porozumienie, płacąc 39,2 mln dolarów  Parrishowi i Fitzgibbonsowi.

Detektory kamer podczerwonych

Zatem w 2012 roku powstała firma Tyrian Systems (obecnie Seek Thermals). Jej celem było opracowanie projektu, wyprodukowanie oraz sprzedawanie detektorów kamer podczerwonych, które miałyby mieć zastosowania konsumenckie, handlowe oraz przemysłowe, a jednocześnie być znacznie tańsze od egzemplarzy obecnych na rynku. Seek Thermals starało się udowodnić, że można obniżyć koszty produkcji i zarazem upowszechnić termografię. Pierwsze produkty pojawiły się na rynku jesienią 2014 roku, . Były to kompaktowe kamery dla przemysłu. W lipcu 2017r pojawiła się najnowszy model firmy SEEK REVEAL FirePRO– osobista kamera termowizyjna, wysokiej rozdzielczości, z intuicyjnym oprogramowaniem w cenie pozwalającej na wyposażenia każdego strażaka na świecie w termowizyję. Właściciele firmy SEEK, uważają, że każdy strażak powinien mieć dostęp do tej technologii, by walczyć z ogniem bezpieczniej, mądrzejszy i szybciej.

Model ten okazał się hitem na całym świecie, od kilku tygodni jest również dostępny w Polsce. W tym czasie przeszedł liczne testy oraz spotkał się z zainteresowaniem wielu jednostek w kraju.

Wiele rozwiązań zastosowanych w kamerach SEEK zostało opatentowanych, są to między innymi:

- Korekcja obrazów cyfrowych

- Kalibracja systemów

- Metody produkcji detektorów

- Migawka do systemu optycznego

Wszystkie patenty można zobaczyć na stronie: https://patents.justia.com/inventor/william-j-parrish

Drugi współzałożyciel firmy Seek Thermals, Tim Fitzgibbons, jest także jednym z ojców wyświetlaczy typu LCD oraz byłym prezesem firmy Rockwell. Z Parrishem spotkał się, gdy w 1999 roku Indigo Systems zatrudnił Fitzgibbonsa na stanowisku prezesa firmy. Para wynalazców wspólnie kierowała zespołem skupionym wokół Indigo Systems, wprowadzając na rynek zarówno produkty chłodzone, jak i niechłodzone, opierając się na detektorach oraz podzespołach produkowanych w zakładzie Indigo Systems w Golecie.

remiza998 750 100px

Diato_v1.png

Galeria

Strazacki.pl