Koszalin

Strażacy z Koszalina będą mieli nową strażnicę

Strażacy z Koszalina będą mieli nową strażnicę
W Koszalinie powstanie nowa strażnica Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 1. Kilka dni temu wybrano firmę, która wykona dokumentację projektową budynku i będzie pełniła nadzór autorski w trakcie realizacji inwestycji. 
 
Firma Demiurg z Poznania, bo to ona wygrała postępowanie przetargowe zaprojektowała nowoczesny budynek, który został podzielony na cztery strefy tj. ogólnodostępną, podziału bojowego wraz z zapleczem sanitarnym, administracyjno-biurową oraz garażowo-magazynową. Przewidziano także zewnętrzną wspinalnie.
 
- Samą ideą projektu było stworzenie prostego, czytelnego układu funkcjonalnego i ubranie go w ciekawą formę architektoniczną. Na nowoczesną bryłę budynku składają się cztery proste, jednolite segmenty. Całość założenia od strony skrzyżowania ulic Monte Cassino i Juliana Fałata zamyka najwyższa bryła - dominanta przestrzenna pełniąca funkcję wspinalni, na której szczycie znajduje się maszt antenowy - informuje portal strażacki.pl firma Demiurg. 
 
Projekt przewiduje montaż instalacji paneli fotowoltaicznych oraz instalacji solarnej na dachu części biurowej.
 
W projektowanym budynku JRG 1 Koszalin będzie pracowało około 50 strażaków i pracowników cywilnych, z czego od 9 do 16 osób będzie pełniło służbę w systemie zmianowym oraz dwie osoby w systemie codziennym 8-godzinnym. W przypadku podwyższonej gotowości bojowej obiekt może stanowić placówkę dyżurną dla 24 funkcjonariuszy w systemie 24 godziny służby i 24 godziny odpoczynku, spełniając przy tym wysokie wymogi stawiane współczesnym jednostkom tego typu.
 
W nowej jednostce utworzonych zostanie 12 stanowisk dla samochodów z podziału bojowego oraz cztery stanowiska dla przyczep i kontenerów.
 
Dzięki zastosowaniu współczesnych materiałów wysokiej, jakości oraz subtelnych detali, projekt wprowadzi świeżość w tkankę architektoniczną ulicy i miasta - dodają architekci. 
 
Przy projektowaniu budynku uwzględniono również normy i przepisy dotyczące efektywności energetycznej budynków, które zaczną obowiązywać w Polsce od 1 stycznia 2021 roku. 
 
Obecny budynek z 1927 roku zlokalizowany przy ulicy Kazimierza Wielkiego 7 według Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Koszalinie nie spełnia wymagań stawianym strażnicom i nie jest funkcjonalny. Strażacy mają do dyspozycji 6 boksów garażowych, do których z ledwością mieszczą się samochody ratowniczo - gaśnicze. Nie spełnia również wymagań BHP odnośnie warunków pełnienia służby, które dotyczą sanitariatów, instalacji wyciągów spalin pojazdów bojowych, ześlizgów, automatyki bram, dezynfekcji ubrań i sprzętu ratowniczego, właściwego przechowywania zapasu środków gaśniczych oraz napraw i konserwacji sprzętu. 
 
W postępowaniu przetargowym prowadzonym przez komendę udział wzięły cztery firmy, najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Demiurg z siedzibą w Poznaniu. 
 
Poniżej wizualizacja nowej jednostki.
 
koszalinjrg1 wizu 1
 
koszalinjrg1 wizu 2
 
koszalinjrg1 wizu 3
Strażacki.pl

W Koszalinie powstanie nowa strażnica Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 1. Kilka dni temu wybrano fi


Sklep pożarniczy Florian

kalendarz zmianowy psp 2020


Czytaj również