Strażaku zarejestruj kartę SIM!

Strażaku zarejestruj kartę SIM!

Terminale GSM, które znajduje się przy systemach selektywnego wywoływania rozsyłają SMSy do strażaków na zasadzie ‘telefonu komórkowego’. A to oznacza, że w przypadku posiadania w terminalach kart pre-paid należy je zarejestrować!

Obowiązek rejestracji kart pre-paid to efekt ustawy o działaniach antyterrorystycznych, która weszła w życie w lipcu 2016 roku. Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji rejestracja kart zmniejszy liczbę telefonów z fałszywymi alarmami o podłożonych bombach. Dotychczas namierzenie osoby korzystającej z anonimowej karty pre-paid było praktycznie niemożliwe.

Karty kupione przed i po 25 lipca ubiegłego roku trzeba zarejestrować do 1 lutego 2017 roku, te które nie zostaną zarejestrowane przestaną działać. W przypadku jednostek OSP numer należy zarejestrować na OSP bądź na Gminę.

Aby zarejestrować numer osoba prywatna musi podać imię i nazwisko, numer pesel lub dokumentu tożsamości. Klient powinien też okazać dokument. Dane można przesłać operatorowi drogą elektroniczną na specjalny adres. W tym przypadku podajemy te same dane, ale ich prawdziwość i tak musimy zweryfikować osobiście w salonie lub w punkcie, który współpracuje z operatorem. Urząd Komunikacji Elektronicznej przypomina, że operatorzy nie potrzebują skanów dokumentów tożsamości - powiedział IAR ekspert UKE Paweł Kucharczyk.

Gdy karty będzie kupowała firma będzie musiała podać swoją nazwę i jeden z numerów - REGON, NIP, KRS, albo numer ewidencji działalności gospodarczej.

Gdzie dokonać rejestracji karty? W salonie operatora, na poczcie, SMSem, a nawet w kiosku. 

Proszę zwrócić uwagę na ten fakt, aby nie dopuścić do sytuacji, iż w razie alarmu pożarowego po 1 lutego 2017 roku, nie zostaną druhowie powiadomieni o zdarzeniu za pomocą wiadomości sms z powodu zablokowania (wyłączenia) karty sim a tym samym własnego zaniedbania - napisał Krzysztof Kosiba, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach.

Podobne rozwiązania są stosowane w Niemczech i Francji.

remiza998 750 100px

Diato_v1.png

strazacki.pl/ŁS