Czarnobyl

Wątek straży pożarnej w serialu HBO "Czarnobyl"

Wątek straży pożarnej w serialu HBO "Czarnobyl"

Serial produkcji HBO pt. "Czarnobyl" cieszy się ogromną popularnością na całym świecie i szybko wkroczył na czołówki takich rankigów jak Filmweb czy Imdb. W serialu jest kilka motywów, ale my szczególnie przyglądamy się wątku straży pożarnej.

To strażacy jako pierwsi zostali narażeni na utratę życia, zresztą jak to zwykle w życiu bywa. Tak jak dzisiaj jadąc do akcji nie zawsze wiemy z jakim zagrożeniem przyjdzie nam się zmierzyć. Często "profilaktyczny" pożar może okazać się akcją życia, czy zdarzeniem, które niesie za sobą falę zniszczenia. Tak też było w 26 kwietnia 1986 roku.  Stacjonujących strażaków w mieście Prypeć, zadysponowano w nocy do pożaru dachu, taką przynajmniej wtedy mieli wiedzę Ci, którzy udali się do zdarzenia w reaktorze jądrowym numer 4. 

Przyczyną katastrofy było przegrzanie reaktora w wyniku, czego doszło do wybuchu wodoru, pożaru i rozprzestrzenienia substancji promieniotwórczej. Zdarzenie zostało zakwalifikowane do siódmego, najwyższego stopnia w międzynarodowej skali zdarzeń jądrowych i radiologicznych.

Strażacy pod dowództwem porusznika Władimira Prawika, który nie został poinformowany, że wybuchł reaktor prowadzili akcję w radioaktywnym dymie. 

Relacjonowali strażacy:

- Przyjechaliśmy za 10 czy 15 druga w nocy... Widzieliśmy porozrzucany wokoło grafit. „Czy to jest grafit?” – zapytał Misza. Kopnąłem leżący na drodze kawałek, ale jeden ze strażaków podniósł go. „Jest gorący” – powiedział. Kawałki grafitu były różnych rozmiarów. Jedne wielkie, inne tak małe, że dało się je podnieść... O promieniowaniu nie wiedzieliśmy prawie nic. Nawet ci, co pracowali tu wcześniej, nie mieli pojęcia. W pojazdach nie było wody, więc Misza napełnił zbiorniki i wycelowaliśmy strumień w górę. Potem ci chłopcy, którzy niedługo potem umarli, poszli na dach – Waszczyk Kolia, Wołodia Prawik i inni... Wspięli się po drabinie... i nie widziałem ich więcej - relacjonował jeden ze strażaków.

strazacy w czarnobyl

Kadr z filmu "Czarnobyl", HBO

- Ponadto w ogóle nie dopuszczano, że reaktor może wybuchnąć i ewentualne zagrożenie szacowano na milirentgeny, nie rentgeny. Tymczasem nad samym reaktorem było setki rentgenów. Ogólnie nie było najmniejszego sensu wysyłać tam strażaków. Oni myśleli, że to zwykły pożar, a to płonął reaktor. Pokazani w filmie strażacy zginęli na próżno - czytamy na portalu belsat.eu, który przeprowadził rozmowę z Prof. Hieorhij Lepin, który jako fizyk udał sie do Czarnobyla tuż po katastrofie.

W Czarnobylu powstał pomnik ku pamięci strażaków, którzy zginęli. Zadedykowany ‘Tym którzy ratowali świat’, ufundowany w całości przez rodziny ofiar. 

103534326

fot. Pomnik w Czarnobylu, Wikipedia

Dotarliśmy do filmu umieszczonego na portalu YouTube przez użytkownika SUCHY, w którym można zobaczyć jak dzisiaj wyglądają pozostałości po remizie straży pożarnej w Prypeci.

Zdjęcie tytułowe: kadr z filmu "Czarnobyl", HBO

Źródło: "Czarnobyl" HBO, belsat.eu

Strażacki.pl

Serial produkcji HBO pt. "Czarnobyl" cieszy się ogromną popularnością na całym świecie i szybko wkro


Sklep pożarniczy Florian

maseczki dla strażaków


Galeria

Czytaj również