Głogów Małopolski

W Głogowie Małopolskim polało się blisko 40 litrów krwi

W Głogowie Małopolskim polało się blisko 40 litrów krwi

W Głogowie Małopolskim k. Rzeszowa, 7 lipca 2019 r. odbyła się już po raz 24. zbiórka krwi zorganizowana pod hasłem Ognisty Ratownik - Gorąca Krew połączona z 10. Rejestracją Dawców Szpiku DKMS. Honorowo dzięki strażakom z Huciska zebrano blisko 40 litrów krwi.

W rozmowie z organizatorami - Strażakami  OSP Hucisko - dowiedzieliśmy się, że:

Razem z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie przygotowane zostały dwa punkty, w których można było dokonać donacji. Tradycyjnie jednym z nich był Mobilny Krwiobus z Rzeszowa, drugim natomiast “punkt polowy”, gdzie w tym samym czasie krew mogło oddać nawet do 4 osób.

Wydarzenie zakończyło się niemałym sukcesem - Łącznie zarejestrowało się 113 osób, z których krew mogło oddać tylko 86 - co daje łącznie 38,7 litrów krwi. Pozostałe 27 osób ze względów zdrowotnych dzisiaj nie mogło zostać dawcami. Tym bardziej cieszy nas fakt, że aż 23 osoby zgłosiło się do grona Dawców Szpiku Fundacji DKMS. - mówią strażacy z Huciska. 

Podobnie jak w przypadku poprzednich edycji, organizatorzy zapewnili wiele atrakcji zarówno dla najmłodszych jak i ich rodziców. Strażacy z Głogowa Małopolskiego oraz Palikówki zaprezentowali statyczny pokaz sprzętu ratowniczego. Jednostka OSP Raniżów zapewniła możliwość przepłynięcia pobliskiego stawu łódką, którą na co dzień wykorzystują do prowadzenia działań ratowniczych w zakresie ratownictwa wodnego. Komenda Powiatowa PSP z Łańcuta ze swojej Sali Edukacyjnej “Ognik”, udostępniła makiety domków imitujących pożar dla najmłodszych. Dzięki współpracy rodzic - dziecko z wykorzystaniem hydronetek, ogień mógł zostać szybko ugaszony. Na miejscu znajdowała się również Karetka SaniTrans Polska z wyposażeniem medycznym, którą można było zobaczyć od środka.

Krwiodawcy razem z dziećmi mogli skorzystać z fotobudki i zachować fotografie na pamiątkę. Ponadto Stadnina Koni zapewniła przejażdżkę bryczką oraz wierzchem. Nie zabrakło też dmuchanych zjeżdżalni, animatorów, malowania twarzy i baniek mydlanych. Specjaliści z Centrum Medycznego “Medyk” w Rzeszowie badali poziom cukru we krwi, ciśnienie tętnicze oraz analizowali skład ciała z konsultacją dietetyczną. Nikt nie mógł pozostać głodny, dlatego Gusto Catering z Głogowa Małopolskiego zapewniło wszystkim przybyłym ciepły posiłek oraz napoje. 

Tradycją już jest parada motocyklowa, w której tym razem wzięło udział blisko 50 motocyklistów z Ronin Riders Rzeszów, Krokodyli znad Nilu Kolbuszowa oraz Knight Riders Rzeszów. Dzień dla krwiodawców zakończony został szkoleniem z pierwszej pomocy z wykorzystaniem Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego (AED), poprowadzonego przez Wojciecha Kaniuczaka Ratownika WSPR w Rzeszowie.

Organizatorami wydarzenia byli: Ochotnicza Straż Pożarna w Hucisku, Stadnina Koni Leśna Wola oraz 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej w Rzeszowie.

Ważne terminy

Strażacy z OSP Handzlówka wszystkich, którzy nie mogli pojawić się w Głogowie, zapraszają na VI Ambulansową zbiórka krwi w Handzlówce, która odbędzie się w niedzielę 14 lipca br. W ubiegłym roku zebrali blisko 20 litrów krwi.  

A my już teraz zapraszamy 8 września 2019 r. ponownie do Huciska, gdzie przy Remizie OSP odbędzie się jubileuszowa XXV zbiórka krwi, organizowana pod hasłem Ognisty Ratownik - Gorąca Krew. 

Tekst/zdjęcia: Konrad Bosak

Strażacki.pl

W Głogowie Małopolskim k. Rzeszowa, 7 lipca


Sklep pożarniczy Florian

Koszulka strażacka 4F

etui strazackie na telefon


Galeria

Czytaj również

blog comments powered by Disqus