Kostomłoty

Wielu poszkodowanych w wypadku w Kostomłotach - ćwiczenia

Wielu poszkodowanych w wypadku w Kostomłotach - ćwiczenia

W sobotę, 08.06.2019 roku w Kostomłotach (woj. dolnośląskie) odbyły się ćwiczenia powiatowe zorganizowane przez KP PSP w Środzie Śląskiej. Wzięło w nich udział kilkanaście zastępów PSP i OSP z powiatu średzkiego, oraz OSP GRS Starówka z Wrocławia.

Jak informuje Komenda Powiatowa PSP w Środzie Śląskiej, „celem ćwiczeń było sprawdzenie Powiatowego Planu Ratowniczego Powiatu Średzkiego  w zakresie alarmowania sił i środków KSRG, organizacji akcji ratowniczej z zakresu ratownictwa chemiczno-ekologicznego, technicznego, poszukiwawczo-ratowniczego, wysokościowego i medycznego na symulowanym skrzyżowaniu dróg lokalnych oraz w terenie zabudowanym”.

Ćwiczenia zostały przeprowadzone na placu, na którym wytyczone zostało skrzyżowanie dwóch dróg. Scenariusz zakładał, że doszło na nim do wypadku, w którym uczestniczyło 6 pojazdów. Samochodami podróżowało łącznie kilkanaście osób. Część uszkodzonych pojazdów została na skrzyżowaniu, inne uderzyły w pobliskie zabudowania, doprowadzając m.in. do pożaru.

Zastępy biorące udział w ćwiczeniach były dysponowane na miejsce zdarzenia w kilku rzutach. Założenia przygotowane przez organizatorów sprawiły, że ratownicy musieli podołać różnym, zaskakującym, sytuacjom, udzielając pomocy poszkodowanym w różnym stanie.

Pierwsze zastępy, które dojechały na miejsce, musiały się zmierzyć z trudną sytuacją niewystarczającej liczby ratowników w porównaniu do liczby poszkodowanych. KDR, po wstępnym rozpoznaniu,  niezwłocznie poprosił o zadysponowanie na miejsce dodatkowych sił i środków.

Na środku skrzyżowania znajdowały się 3 pojazdy: jeden z nich się pali, w drugim zakleszczone były osoby, w tym kobieta w zaawansowanej ciąży i niemowlę, z trzeciego, przewróconego na dach, ciekło paliwo. Niezbędne było użycie sprzętu hydraulicznego w celu zrobienia dostępu do poszkodowanych oraz pokrycie pianą rozlanego paliwa.

Obok skrzyżowania bus przewrócony na bok uderzył w zabudowania, a zerwane kable energetyczne spowodowały pożar. Kolejny samochód uderzając w inny budynek, doprowadza do jego zawalenia. Pod gruzami znaleźli się kolejni poszkodowani. W tym przypadku konieczne było użycie poduszek pneumatycznych, pił do betonu oraz młotów udarowych.

Dopiero po szczegółowym rozpoznaniu sytuacji i dotarciu na miejsce kolejnych zastępów okazuje się, że jeden z poszkodowanych wpadł do niezabezpieczonej studni, a w jednym z uszkodzonych budynków przechowywane były beczki z niebezpiecznymi substancjami, takimi jak rtęć i odpady medyczne.

Skomplikowane sytuacje, z którymi spotkali się ratownicy, sprawiły, że trwająca kilkadziesiąt minut symulowana akcja ratownicza wymagała zaangażowania wszystkich ratowników biorących udział w ćwiczeniach.

W ćwiczeniach wzięło udział 18 zastępów PSP oraz OSP z jednostek:

 • JRG Środa Śląska
 • OSP GRS Starówka
 • OSP Kostomłoty
 • OSP Osiek
 • OSP Ujazd Górny
 • OSP Udanin
 • OSP Bukówek
 • OSP Rakoszyce
 • OSP Lutynia
 • OSP Miękinia
 • OSP Malczyce
 • OSP Rusko

Tekst: Konrad Pluciński

Zdjęcia: Kamil Czereba i Konrad Pluciński

Strażacki.pl

W sobotę, 08.06.2019 roku w Kostomłotach (wo


Sklep pożarniczy Florian

maseczki dla strażaków


Galeria

Czytaj również