Uwaga

Google Geocoding API error: The request was denied.

Grupa

Wojskowi strażacy mają nowy poligon

Wojskowi strażacy mają nowy poligon

Pożary składów amunicji, magazynów środków chemicznych oraz płonące samoloty to niektóre zdarzenia, na które muszą być przygotowani strażacy Wojskowej Straży Pożarnej. Dlatego od kilku miesięcy trwa budowa nowoczesnego poligonu pożarniczego.   

Poligon zlokalizowany jest w Centrum Szkolenia Logistyki w miejscowości Grupa koło Grudziądza. Jego budowa została zaplanowana w Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP oraz Planie Inwestycji Budowlanych.

Na terenie poligonu są trzy makiety samolotów, jest to F-16 z możliwością symulowania pożaru kokpitu, podwozia, silnika i rozlewiska paliwa, samolot transportowy CASA C-295, umożliwia symulowanie pożarów wewnętrznych w przedziale transportowym, przedziale cargo i kabinie załogi oraz zewnętrznych: silnik, zbiornik paliwa, podwozie. Ostatnią makietą jest śmigłowiec Mi-17, strażacy mogą na niej ćwiczyć pożar silnika oraz kabiny załogi wraz z zadymieniem w przedziale transportowym.

Ponadto na poligonie znajduje się m.in. komora treningowa ze ścieżką do ćwiczeń w zadymieniu, dwukondygnacyjna komora rozgorzeniowa z symulacją pożaru kuchenki i magazynku zlokalizowanego pod schodami, zjawiskiem flash over i „gorącymi drzwiami”, budynek do szkolenia z zakresu procedur ratowniczych podczas katastrof budowlanych oraz sektory do szkolenia m.in. z zakresu prowadzenia prac wyburzeniowych na ścianach z różnych materiałów, posługiwania się piłą do cięcia drewna oraz uwalniania osób np. ze studni.

Na terenie obiektu znajduje się system sterowania, który został skonstruowany w taki sposób, aby można było prowadzić szkolenia w dzień i w nocy. Umożliwia śledzenie, monitorowanie oraz nagrywanie ćwiczących.

W dniach od 26 do 27 listopada odbył się pierwszy etap szkolenia kadry wyznaczonej do prowadzenia zajęć na bazie poligonu pożarniczego. Szkolenie prowadzone przez wykonawcę budowy miało na celu przygotowanie przyszłych instruktorów do użytkowania i bieżącego obsługiwania i częściowego serwisowania makiet.

Oddanie poligonu do użytku planowane jest na luty 2016 r.

Foto. ppłk. Jarosław Pędzik 

Strażacki.pl

Pożary składów amunicji, magazynów środków chemicznych oraz płonące samoloty to niektóre zdarzeni

Galeria

Czytaj również