Wspominając strażaków

Wspominając strażaków

Przed nami święto Wszystkich Świętych, odwiedzimy groby bliskich zmarłych, zapalimy znicze jako znak pamięci, złożymy kwiaty. Przyjdzie też moment na chwilę zadumy nad przeszłością i wynikającej z niej teraźniejszości. Poświęćmy choć trochę swych myśli jak i modlitwy zmarłym strażakom. Zarówno tym działających w szeregach Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych jak i pionierom i prekursorom ruchu strażackiego na ziemiach polskich.

Zapewne każdy z nas zna wielu druhów, którzy odeszli już na wieczną służbę u boku św. Floriana. Niezależnie czy mając kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, w sposób naturalny czy tragiczny, pełniąc służbę, odpoczywając czy pracując zarobkowo wszystkim bez wyjątku obecne pokolenie pożarnictwa winne jest pamięć i wdzięczność. Nie chodzi tutaj jedynie o ich ofiarne pomaganie bliźniemu, ale też pracę na rzecz swojej społeczności, regionu, kraju. Oczywiście najbardziej w pamięć zapadają ludzie młodzi, którzy w dodatku utracili życie w czasie działań. Oddali swoje życie za drugiego człowieka robiąc w dodatku to do czego zostali powołani i co kochali.

Aby zobaczyć ogromne dziedzictwo minionych pokoleń wystarczy rozejrzeć się wokoło. To właśnie dzięki ich staraniom podczas zaborów, walki o wolną ojczyznę, okupacji czy czasów kiedy w komunistycznym kraju straże pożarne były ogniskami patriotyzmu możemy cieszyć się tym co mamy obecnie. Dobrze zorganizowaną, wyposażoną i wyszkoloną Państwową Strażą Pożarną cieszącą się ogromnym społecznym poparciem. Mamy ZOSP RP będący bodaj największą organizacją w kraju. Mamy wspaniałe remizy i mamy rzesze strażaków, którzy i dzisiaj ofiarnie niosą pomoc.

Wielu z nas pierwsze kroki w szeregach strażackich postawiło dzięki swym ojcom czy komuś innemu. Wielu druhów było dla nas autorytetami i wzorami do naśladowania. Dzisiaj w okolicznościach tego święta możemy wyrazić swoją pamięć i wdzięczność paląc znicz, a w kontekście całego roku największym wyrazem uznania ich pracy niech będzie ciągłe wykonywanie tego co robili oni i do czego strażak został stworzony. Jak widnieje na naszych sztandarach "Bogu na chwałę, ludziom na ratunek".

Zdjęcie strazacki.pl

Strażacki.pl

Przed nami święto Wszystkich Świętych, odwiedzimy groby bliskich zmarłyc


Sklep pożarniczy Florian

kalendarz zmianowy psp 2020


Galeria

Czytaj również