Rzeszów sobota, 12 maja 2018

Wystawa klocków lego ze strażackim akcentem

Wystawa klocków lego ze strażackim akcentem

W ostatnich dniach w Rzeszowie natrafiliśmy na wystawę z klocków lego pt. "Historie klockami budowane II". Szczególne wrażenie zrobiły na nas projekty związane ze strażą pożarną, co możecie zobaczyć w galerii poniżej. Na wystawie można obejrzeć z klocków lego m.in. remizę JRG 1 Katowice oraz samochody np. GBA Renault Midlum, GCBA Jelcza 422 i wiele innych.

Udało nam się skontaktować z jednym z twórców tych projektów Wojciechem "Ciehoo" Pacyną  i zadać kilka pytań. 

Czym jest stowarzyszenie zbudujmy.to i jaka idea przyświeca?

Stowarzyszenie powstało 5 lat temu. Siedziba znajduje się w Zgierzu ale członkowie rozproszeni są po całej Polsce i jest nas już blisko 60 osób. Ideą przewodnią jest popularyzacja hobby jakim jest tworzenie modeli, budowli i makiet z klocków LEGO. Spotykamy się w gronie lokalnych społeczności. Najczęściej raz w roku organizujemy dużą wystawę naszych prac tak jak obecnie ma to miejsce w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.

Skąd pomysł na tematykę straży pożarnej?

Tematyką straży pożarnej zajmują się zasadniczo dwie osoby będące członkami Stowarzyszenia Zbudujmy.to - czyli Kamil "Smigol" Michno oraz ja. Na wystawie można także zobaczyć modele jednego z naszych sympatyków Grzegorza "Grześka" Nieświeca. Powody zainteresowania taką tematyką są rożne ale zaden z nas nie jest strażakiem. Ja jestem ratownikiem medycznym.

Czy projekty są dokładnie odwzorowane z zachowaniem proporcji?

Staramy się zachować możliwie wiernie proporcje pojazdów co nie zawsze jest możliwe - wynika ze specyfiki klocków. Szczegółowość i oddanie detali jest ważne o ile stanowi niejako definicję modelu - są pojazdy które wyróżniają jakieś elementy dzięki którym nie sposób pomylić ich z żadnym innym.

Szczególnie imponującym projektem jest remiza JRG 1 Katowice. Jak wyglądały prace i ile zajęło stworzenie budowli?

Remize JRG 1 Katowice zbudowałem fizycznie w kilka wieczorów. Ale dłużej trwało projektowanie wirtualne za pomocą programu Lego Digital Designer oraz analizowanie dostępności klocków w oczekiwanych kształtach i barwach. Na pewno bardzo pomogła "wizja lokalna" tym bardziej że miałem okazję pełnić tam kiedyś dyżury w zespole ratownictwa medycznego. Do tego otrzymałem plany architektoniczne obiektu.
W planach była początkowo budowa tego obiektu w skali adekwatnej do moich modeli samochodów ale szybko okazało się że pomysł jest na tamtą chwilę zbyt kosztowny...

Skąd projektanci biorą tak różnorodne klocki?

Klocki kupujemy najczęściej na platformie internetowej Bricklink.com w ten sposób możemy się zaopatrzyć w niezbędne ilości klocków w przystępnych cenach.

Kiedy i gdzie są organizowane wystawy?

Wystawy organizowane są głównie w okresie wiosenno-letnim. Nie jest to jednak reguła warto śledzić naszą stronę z aktualnościami tutaj.

Serdeczne podziękowania dla Wojciecha „Ciechoo” Pacyna za udzielecznie wyczerpujących pytań. Życzymy jak najciekwszych projektów i spokojnych dyżurów w pracy!

 

Marcin Rudzik


florian v3

750x100 uvex v2

750 100


Galeria

Czytaj również